Svaz: Zvýšení kapacity obchodů je rozumný mezikrok před zrušením omezení

foto Lidé nakupují v nákupním centru. Ilustrační foto.

Praha - Zvýšení kapacity prodejen je podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) rozumný mezikrok před úplným zrušením provozních omezení. Vláda by ale měla mít připravený plán pro případné zhoršení epidemické situace. ČTK to řekl prezident SOCR Tomáš Prouza.

Vláda na dnešním jednání podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) schválila, že v obchodech bude od 1. července platit limit deset metrů čtverečních provozní plochy na jednoho zákazníka. Momentálně musí jeden zákazník mít pro sebe 15 metrů čtverečních. Zrušen bude zákaz propagačních aktivit v maloobchodu. Kromě omezení plochy by si lidé nyní měli při vstupu do prodejny dezinfikovat ruce, nutné je mít nasazený respirátor a od cizích lidí udržovat odstup alespoň dva metry.

"Každá změna, která umožní kvalitnější obsluhu, je vítaná a jsme za ni rádi," uvedl Prouza. Veškeré restrikce pro obchodníky by podle něj mohly skončit v průběhu léta s pokračujícím poklesem počtu nakažených.

Pro podnikatele je podle Prouzy důležité ale i to, aby vláda měla připravený systém, pokud by se epidemická situace nevyvíjela dobře, a uměla reagovat dostatečně rychle, zejména v předvolebním období. "Nesmíme opakovat chyby z loňské předvolební doby," dodal.

Všechny obchody se mohly po více než čtyřech měsících nuceného uzavření kvůli pandemii koronaviru otevřít 10. května. Návštěvnost nákupních center se podle jejich asociace po otevření všech prodejen dostala na čísla srovnatelná se stavem před koronavirovou krizí. Lidé přišli za nákupy, které odkládali. Vliv pandemie na návštěvnost bude ale možné komplexně zhodnotit až na podzim, řekl dříve ČTK předseda výkonného výboru Asociace nákupních center ČR Jan Kubíček.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pondělí 26. července 2021

Očekáváme v 21:00 22°C

Celá předpověď