Svaz pojišťoven: Chybějící peníze budou muset přijít od státu

foto Věra Adámková, předsedkyně správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR (VZP), a člen rady Miloslav Janulík vystoupili 30. března 2020 v Praze na tiskové konferenci po jednání rady, která se mimo jiné zabývala odhadem dopadů pandemie koronaviru na činnosti VZP. ´

Praha - Chybějící desítky miliard pro zdravotnictví budou zřejmě podle Svazu zdravotních pojišťoven muset přijít ze státního rozpočtu. Nebo klesnou úhrady poskytovatelům zdravotní péče, uvedl dnes svaz v tiskové zprávě. Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo odhad, že na konci roku může být systém veřejného zdravotního pojištění v deficitu 40 miliard korun.

Pro letošní rok podle svazu i největší Všeobecné zdravotní pojišťovny bude možné výdaje pokrýt z rezerv. Náklady přímo na léčbu COVID-19 budou nejméně stovky milionů korun. Celkové náklady veřejného zdravotního pojištění byly letos naplánovány na 350 miliard korun.

 "Současné hospodaření bylo postavené na dobu konjunktury, se kterou se nyní nejspíš na několik let rozloučíme. Pro letošek se dá saldo částečně vyrovnat díky rezervám, v příštím roce to už možné nebude a bude muset přijít systémové řešení," uvedl prezident Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich.

Problém bude podle něj nejen s výdaji na léčbu nemocných s novým typem koronaviru, ale také pokles ekonomiky a růst nezaměstnanosti, který povede k poklesu příjmů zdravotních pojišťoven.

Vypadne podle něj přinejmenším osm miliard korun za odpuštěné zálohové platby od OSVČ. Od zaměstnavatelů přijde pojišťovnám zhruba o 40 miliard korun méně. "Tato částka se ještě zpřesní podle toho, jak moc bude česká ekonomika nakonec zasažena," doplnil.

Řešení pro rok 2021 a 2022 bude podle Friedricha věcí jednání a politických rozhodnutí. "Pokud ale nechceme přistoupit ke snížení úhrad poskytovatelům péče, systém se bez státní pomoci neobejde," uvedl. Situace po skončení epidemie podle něj může být i příležitostí pro zefektivnění českého zdravotního systému.

VZP: Rok 2020 je pojišťovna připravena zvládnout, 2021 je otázka

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) očekává, že příjmy, které tvoří zejména výběr pojistného, letos klesnou asi o sedminu. V plánech pro letošní rok VZP počítala letos s příjmy 210 miliard korun. Ve svých odhadech podle předsedkyně správní rady, poslankyně Věry Adámková (za ANO), VZP nyní počítá s poklesem o 31 miliard korun. Každý měsíc se bude predikce zpřesňovat, řekla na tiskové konferenci po jednání rady. VZP, stejně jako menší zdravotní pojišťovny, garantovala uhrazení veškeré péče, která s nemocí COVID-19 souvisí.

"Pokud nedojde k významné změně situace v ČR, je VZP připravena rok 2020 zvládnout. Příští rok je otázka," řekl ředitel VZP Zdeněk Kabátek. Bude se podle něj muset rozhodnout, v jakém rozsahu budou zachované zdravotní služby a kde se vezmou zdroje. "Musíme si vybrat buď restriktivní rozpočet, nebo posílení příjmů," dodal.

Pojišťovna počítá s poklesem příjmů z výběru pojistného od zaměstnavatelů za zaměstnance zhruba o 24 miliard korun a o sedm miliard korun od živnostníků. Vychází z predikce ministerstva financí, které podle Adámkové počítá v současné situaci s poklesem ekonomiky o 5,5 procenta.

Pojišťovna má v současné době podle Kabátka rezervy zhruba 24 miliardy korun a další jednotky miliard je možné uvolnit z jiných fondů. Jen za letošní rok do rezervního fondu přibylo 2,5 miliardy. Adámková připomněla, že zdravotnické odbory loni opakovaně vyzývaly, aby pojišťovny své rezervy rozpustily. Peníze podle nich měly jít zejména na platy v nemocnicích.

Na zhruba 8,5 miliardy korun ministerstvo odhadlo pokles příjmů celého systému veřejného zdravotního pojištění za odpuštěné platby osob samostatně výdělečně činných na zdravotní pojištění. Sněmovna projednává návrh na zvýšení plateb za státní pojištěnce asi o 3,5 miliardy korun.

Nemocnice musely z nařízení ministerstva omezit vyšetření a operace, které nejsou nezbytné. Méně kontaktů s pacienty mají také soukromí lékaři. Pojišťovna očekává, že platby za péče poklesnou asi o sedm miliard. Nemocnice se obávají, že se kvůli snížení produkce běžných výkonů dostanou do finančních problémů.

Zálohové platby zůstanou podle Adámkové v plné výši. "Není možno garantovat, že nemocnice nepřijde ani o korunu. Je předčasné bavit se o podprodukci, jestli to budou stovky milionů nebo miliardy. Nikdo z nás neví, jak dlouho bude nouzový stav trvat," uvedl Kabátek. O vyúčtování péče je podle něj možné se bavit až v době, kdy bude jasné, jak se produkce poskytovatelů péče, tedy nemocnic, ordinací, ale třeba také laboratoří, změnila.

Systém veřejného zdravotního pojištění letos počítal s výdaji okolo 350 miliard korun. Klienty VZP je zhruba 60 procent obyvatel, v letošním roce pojišťovna na péči plánovala vydat 208 miliard korun. Příjmy měla mít 210 miliard.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je úterý 26. května 2020

Očekáváme v 15:00 17°C

Celá předpověď