Svaz obcí a měst: Omezení pohybu je diskriminační

foto Policisté a vojáci kontrolovali 2. března 2021 v obci Zvonějov na silnici I/38 mezi Jihlavou a Havlíčkovým Brodem dodržování nových protiepidemických opatření omezujících volný pohyb mezi okresy.

Praha - Vládní opatření omezující pohyb lidí mezi okresy považuje Svaz měst a obcí ČR za reálně neaplikovatelná. Omezení na území okresů a obcí podle něj vykazuje znaky diskriminace. Svaz to uvedl v tiskové zprávě, kterou zaslal ČTK. Vláda od pondělí zpřísnila protipandemická opatření. Lidé až na výjimky nesmějí opouštět území svého okresu, například do přírody mohou jen na území obce, ve které bydlí.

Svaz obcí a měst považuje vládní rozhodnutí za nesmyslné. "Opatření musí být vyjádřeno jasně a srozumitelně. Musí být prakticky realizovatelné a předvídatelné ve všech případech. Pokud vláda vydá opatření, které neposkytuje právní jistotu, nelze očekávat, že takové opatření bude pro osoby, které se jím mají řídit, srozumitelné, a tedy přijatelné," uvedl předseda svazu a starosta Kyjova František Lukl. Vláda by podle něj místo "opisování ze zahraničí" měla vycházet ze sídelní struktury České republiky a regionálních specifik.

Omezení pohybu obyvatel mezi okresy považuje svaz za reálně neaplikovatelné. "Naprosto nesmyslná a diskriminační je pak povinnost setrvat v případě cest za účelem pobytu v přírodě nebo parcích a sportování na venkovních sportovištích na území obce, ve které má osoba trvalý pobyt nebo bydliště," uvedl v tiskové zprávě. Omezení na okresy a obce podle něj vykazuje znaky diskriminace, poukázal v té souvislosti na to, že Praha je současně okres i obec.

"Podle vydaných opatření může občan v Praze ve volném čase bez omezení urazit desítky kilometrů, pro občany v některých obcích jsou k dispozici naopak jen stovky metrů," poznamenal náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Jiří Nantl (ODS). Považuje to za "obrovskou nerovnost, která není zdůvodněná žádnými epidemiologickými důvody".

Pokud je podle svazu potřeba omezit pohyb, mělo by se tak stát na území krajů, v případě cest do přírody či za sportem na území okresů. "Prostřednictvím usnesení vlády omezujícího pohyb je osobám ukládána povinnost a omezováno základní ústavní právo," dodal svaz.

Na dodržování opatření dohlížejí tisíce policistů, vojáků a celníků. Pokud lidé využívají některou z výjimek vládního nařízení, musí ho písemně prokázat.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je čtvrtek 22. dubna 2021

Očekáváme v 21:00 7°C

Celá předpověď