Svaz obchodu vítá uvolňování po etapách, o detailech chce jednat

foto Ilustrační foto - Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.

Praha - Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) vítá rozvolňování po etapách, protiepidemický systém (PES), který platil dříve, byl podle něj slepá ulička. O obsahu jednotlivých rozvolňovacích balíčků chce ještě jednat. Provozy v turismu, například hotely nebo památkové objekty, budou potřebovat o uvolnění vědět s větším předstihem. ČTK to řekl prezident SOCR Tomáš Prouza.

Vláda připravila šest balíčků, podle kterých bude rozvolňovat. Určující bude počet nakažených koronavirem na 100.000 obyvatel. Nyní je České republice podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) 177 nakažených na 100.000 obyvatel. Pokud klesne na 100, od 3. května se budou moci otevřít zbylé obchody. Bez ohledu na počet nakažených kabinet povolí od prvního květnového pondělí provoz vybraných služeb. Vždy v pondělí bude vláda podle Havlíčka upřesňovat podmínky, za kterých další týden podnikatelské a další aktivity uvolní, ve čtvrtek uvolnění definitivně potvrdí.

Profesní organizace podle Prouzy po podobném systému volaly, je rád, že se ho podařilo přijmout. "Nerozumím ale tomu, proč obchody, u kterých se prokázalo, že nejsou zdrojem nákazy, vláda podmiňuje incidencí a vybrané služby ne," řekl.

Jinak systém Prouza vidí jako funkční. Podnikatelé jsou podle něj schopni se od čtvrtka do pondělí na provoz připravit, jsou zvyklí pružně reagovat. Hotely, hrady či zámky budou ale podle něj potřebovat vědět třeba už tři týdny předem, že budou moci otevřít. "I lidé by měli mít čas změnit uvažování a naplánovat si výlet nebo víkendový pobyt," uvedl dále. O této a dalších podobných záležitostech chce ještě s ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem (za ANO) jednat, dodal.

Asociace nákupních center je ráda, že zná datum uvolnění a obchodníci mohou začít připravovat otevření. To podle ní nastává "za minutu dvanáct". "Věříme, že vláda slib dodrží i proto, že obchodní centra jsou bezpečným místem, což jsme opakovaně prokázali. Zvládáme zodpovědně plnit požadovaná bezpečností a hygienická nařízení, zároveň podle našich výpočtů a zkušeností zvýší otevření obchodních center mobilitu jen minimálně," uvedl předseda výkonného výboru asociace Jan Kubíček.

V současné době mohou fungovat jen vybrané obchody jako potraviny, lékárny, drogérie, optiky, obchody s dětským oblečení a obuví nebo květinářství. Otevřené jsou také některé služby, například zámečnictví, čistírny nebo servisy vozidel.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 17. května 2021

Očekáváme v 5:00 9°C

Celá předpověď