Summit EU se shodl na dosud nejtvrdších sankcích proti Rusku

foto Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová (vlevo) a italský premiér Mario Draghi jednají na summitu EU. 

Brusel - Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes shodli na zavedení dosud nejtvrdších sankcí proti Rusku za jeho agresi na Ukrajině. Postihy podle závěrů dnešního summitu míří na finanční a bankovní sektor, energetiku, dopravu i obchod. Zasáhnou také další ruské představitele.

Šéfové unijních států rázně odsoudili dnešní ruský útok na Ukrajinu a žádají, aby ho Moskva okamžitě ukončila. Vyzvali rovněž k přípravě dalšího balíku sankcí, který se bude týkat i Běloruska, z jehož území Rusko na Ukrajinu také útočí. Lídři vyjádřili podporu Ukrajině, které jsou podle nich unijní země připraveny poskytovat další politickou, finanční a humanitární pomoc.

"Rusko nese plnou odpovědnost za tento akt agrese a za všechno ničení a ztráty životů, které způsobí... Evropská rada je pevně přesvědčena, že použití síly a nátlaku s cílem změnit hranice nepatří do 21. století," shodli se vůdci všech 27 unijních států krátce po začátku jednání. Sankce budou podle nich mít pro Rusko "masivní a tvrdé" následky. Postihy mají spočívat také v kontrolách exportu, omezení vývozu zboží dvojího využití nebo v restrikcích týkajících se vydávání víz. Lídři se naproti tomu neshodli na vyloučení Ruska z mezinárodního platebního systému SWIFT, jež navrhovaly některé země.

Pokud sankce unijní státy po jednání svých lídrů formálně schválí, mohly by začít platit již v pátek.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je čtvrtek 8. prosince 2022

Očekáváme v 19:00 1°C

Celá předpověď