Su Ťij před soudem odmítla obžalobu z veřejného podněcování proti barmské juntě

foto Ilustrační foto - Svržená šefka barmské vlády Do Aun Schan Su Ťij na snímku ze 17. prosince 2019.

Neipyijto - Vězněná barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij dnes před soudem odmítla obžalobu z veřejného podněcování proti vojenské vládě, kterého se podle prokurátorů dopustila tím, že písemně požádala mezinárodní organizace, aby s juntou nespolupracovaly. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na barmský portál Myanmar Now. Státní média o vývoji procesů se Su Ťij neinformují a příkaz nehovořit s novináři dostal i obhájce političky.

Podle Reuters dnes Su Ťij před soudem vypovídala poprvé, ačkoli se už mnohokrát zúčastnila soudních jednání. Politička, kterou junta drží od únorového puče v domácím vězení, čelí obvinění z korupce a porušení zákonů v šesti případech. Za údajné porušení státního tajemství jí hrozí 14leté vězení, v korupční kauze může být potrestána až 15 lety odnětí svobody.

Před soudem Su Ťij hájí právník Kchin Maun Zo, který začátkem měsíce způsobil velký rozruch, když veřejně citoval z výpovědi svržené hlavy státu Win Myina. Ten je souzen v kauze dopisů mezinárodním organizacím společně se Su Ťij. Exprezident u soudu poprvé popsal okolnosti, které předcházely vojenskému převratu, a řekl, že se jej armáda před pučem pokusila přinutit, aby odstoupil. To zpochybnilo tvrzení armády, že nebyl spáchán žádný převrat. Podle vojáků byla moc prezidentem zákonně přenesena na generály.

Barmská armáda únorový převrat zdůvodnila údajnými podvody v loňských volbách, v nichž s převahou zvítězila Národní liga pro demokracii vedená Su Ťij. Puč vyvolal rozsáhlé nepokoje, při nichž zahynulo přes 800 lidí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je sobota 4. prosince 2021

Očekáváme v 17:00 2°C

Celá předpověď