Studie: Někteří vodní ptáci mění zimoviště v závislosti na počasí

foto Ilustrační foto - Na Novomlýnských nádržích na Břeclavsku se objevila vzácná potáplice žlutozobá, vodní pták, který byl na Moravě zaznamenán jen jednou v prosinci 1942 na Přerovsku. Ornitologové jeho přítomnost vysvětlují tím, že mladý nezkušený pták může při cestě na zimoviště zabloudit. V tiskové zprávě to 1. ledna uvedl místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek. **Prosíme klienty o uvedení kompletního údaje o autorství snímku**

Praha - Podle studie založené na datech 21 evropských států mění 25 druhů vodních ptáků své zimoviště v závislosti na povětrnostních podmínkách. Při mírných zimách se posouvají na severovýchod, při chladnějších opačným směrem, druhy ale v tomto ohledu nejsou jednotné. V dnešní tiskové zprávě to uvedla Fakulta životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze. Článek publikoval časopis Diversity and Distribution. Na studii se podílela řada evropských výzkumných pracovišť a nevládních organizací včetně českých.

Nejvýraznější změny jsou u druhů zimujících na hlubších vodách, jejichž zimoviště se během posledních 24 let ročně posouvala o pět kilometrů na severovýchod. Druhy využívající mělké vody se stejným směrem posouvaly v 90. letech a na přelomu tisíciletí, později ale migrovaly jihozápadním směrem kvůli několika tuhým zimám. Reakci vodních ptáků na změny povětrnostních podmínek i dlouhodobé klimatické změny dokládají i výkyvy jejich početnosti na určitých lokalitách.

"Druhy preferující mělké a hluboké vody reagují rychle na každoroční změny teploty, zatímco druhy vázané potravně na zemědělskou krajinu, například husy, reagují méně," uvedl Diego Pavón-Jordán z ornitologické laboratoře v Helsinkách. Vedoucí laboratoře Aleksi Lehikoinen doplnil, že podle předpovědí lze v očekávat mírné zimy, jež ovlivní početnost zimujících vodních ptáků po Evropě. "Budeme svědky lokálního vymírání v mokřadech na jižním okraji areálů druhů a kolonizace nových mokřadů na severním okraji rozšíření," doplnil.

Změny rozšíření a početnosti vytvářejí podle fakulty výzvy pro výzkum i ochranu ptáků. "Mnohé druhy se objevují na nových lokalitách, často i mimo chráněná území, a to i tam, kde mohou způsobovat významné hospodářské škody a následně i konflikty," uvedla Fakulta životního prostředí České zemědělské univerzity. "Například deset tisíc hus na poli je příjemný zážitek pro ornitologa pozorujícího ptactvo, ale již méně příjemná skutečnost pro majitele pole, na kterém se husy pasou. Podobně je to i s kormorány a jinými rybožravými ptáky a jejich dopadem na rybí obsádky rybníků a jiných vod," dodala.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je úterý 18. června 2019

Očekáváme v 11:00 25°C

Celá předpověď