Studie: Moderní lidé kolonizovali Evropu po třech pokusech a 12.000 letech

foto Ilustrační foto - Tým antropologů z Ústavu antropologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně prozkoumávají u Přibic na Brněnsku okraj habánského pohřebiště, které je s dosud objevenými 97 kostrami největším zkoumaným pohřebištěm habánů na našem území, 16. srpna 2022.

Londýn - Tři samostatné migrační vlny byly zapotřebí ke kolonizaci Evropy moderními lidmi před zhruba 54.000 až 42.000 lety, kdy vytlačili neandrtálce. To je klíčový závěr vědců, kteří zkoumali jeskyně v údolí řeky Rhôny. V této oblasti objevili důkazy o tom, že druh Homo sapiens musel podniknout trojici pokusů o výpravy ze západní Asie směrem na západ a sever, než se na kontinentu usadil, uvedl list The Guardian.

"První dvě z těchto vln selhaly, ale třetí se podařila zhruba před 42.000 lety," uvedl Ludovic Slimak z univerzity v Toulouse, který vede vykopávky ve Francii. "Poté v Evropě převzali vládu moderní lidé. Neandrtálci, kteří se na kontinentu vyvinuli, vymřeli," dodal.

Výzkum, publikovaný v časopise Plos One, je podle deníku kontroverzní, protože z něj vyplývá, že usazení moderního člověka v Evropě trvalo přibližně 12.000 let. Zdaleka se nejednalo o rychlé ovládnutí kontinentu, ale zdlouhavou záležitost, která zahrnovala cestu podél Středozemního moře, než se předkové současných lidí vydali na sever údolím řeky Rhôny.

Práce je podle listu sporná také proto, že zpochybňuje původ jedněch z klíčových pravěkých kamenných nástrojů, které byly objeveny ve střední Francii. Jedná se nástroje takzvané châtelperronské kultury pojmenované podle vesnice, kde byly v 19. století poprvé nalezeny.

Zásadní je, že tyto nástroje, které se vyznačují elegantními, štíhlými čepelemi a důmyslnou konstrukcí, byly od té doby připisovány - mnohými, ale ne všemi vědci - neandertálcům. Podle těchto odborníků se jednalo o důkaz, že neandertálci byli schopni pokročilé výroby a komplexního chování.

Slimak však tento názor odmítá. "Châtelperronské nástroje jsou rukodělnou prací moderních lidí a vzhledem k jejich podobnosti s kamennými nástroji, které se vyráběly na Blízkém východě, usuzujeme, že je tam přinesl Homo sapiens, když se stěhoval do Evropy," uvedl.

Podle profesora Chrise Stringera z londýnského Přírodopisného muzea je to tvrzení, které jistě vyvolá kontroverzi. "Je to provokativní a ambiciózní práce," řekl listu Observer. "Zejména tvrdí, že châtelperronské nástroje, o nichž se obvykle předpokládá, že jsou produktem neandrtálců, byly ve skutečnosti dílem Homo sapiens," dodal.

Proč ale moderní lidé potřebovali tři pokusy, než se jim v Evropě podařilo usadit? Zřejmě kvůli nedostatečných počtům v prvních dvou migračních vlnách.

Pak přišla třetí vlna a tentokrát se zdá, že předkové dnešních lidí skutečně měli početní převahu, dodal Slimak. "Když přišli potřetí, moderní lidé tak učinili s opravdu obrovskou vlnou a začali budovat sociální sítě nikoli s neandrtálci, ale s jednotlivými malými oddělenými skupinami Homo sapiens, aby vybudovali obrovskou síť po celé Evropě. A to nakonec odstartovalo úpadek neandrtálců v Evropě," řekl.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je středa 4. října 2023

Očekáváme v 9:00 16°C

Celá předpověď