Studenti vyšli ze škol na obranu demokracie i nezávislých médií

foto Asi 300 lidí přišlo 15. března 2018 na náměstí Václava Havla u Národního divadla v Praze na happening po polední stávce studentů zorganizované za účelem obrany ústavních a společenských zvyklostí a hodnot. Na protestní akci zaznívala kritika prezidenta Miloše Zemana a premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) a nespokojenost s přístupem vrcholných politiků k ústavě.

Praha - Studenti ze zhruba 300 vysokých a středních škol po celé zemi se dnes v poledne připojili k půlhodinové výstražné stávce na obranu společenských a ústavních hodnot. Před školami a na protestních demonstracích v Praze, Brně, Ostravě, Plzni, Českých Budějovicích, Olomouci, Hradci Králové a dalších větších městech se sešly celkem tisíce mladých lidí. V projevech, na transparentech i prostřednictvím sociálních sítí studenti kritizovali přístup vrcholných politiků k ústavě či vůči médiím, zejména ze strany prezidenta Miloše Zemana a premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO).

Výzvu nazvanou #VyjdiVen iniciovali studenti pražské DAMU a přihlásilo se k ní přes 300 škol. Stávka podle organizátorů nemá zpochybňovat volební výsledek, ale má dát najevo, že studentům není lhostejný současný vývoj země. Dnešní protest nemá být jednorázovou akcí, ale dlouhodobou snahou studentů usilovat o lepší politickou kulturu v zemi.

Záznam videopřenosu z protestu u Národního divadla:

Kolik lidí se k iniciativě během dnešních protestů připojilo, iniciátoři zatím neumějí odhadnout, protesty si organizovaly samy školy; řádově byly účastníků tisíce. V pondělí chtějí přinést sebrané podpisové archy pod výzvou i zaslané fotografie či videa z dnešní akce do kanceláře Senátu. Horní komora parlamentu by se výzvou studentů mohla zabývat na dubnové schůzi. Klub Starostů chce kvůli tomu připravit návrh usnesení horní komory.

"Cením si toho, že studenti nejsou lhostejní k veřejnému dění a stejně tak, že své názory prezentují v souladu s právem shromažďovacím," uvedl předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Pokud mu bude výzva doručena, k jejímu posouzení svolá vedení Senátu a předsedy klubů, aby se poradili o dalším postupu.

Mezi požadavky studentů je například to, aby prezident plnil ústavní povinnost jmenováním premiéra, který získá podporu Sněmovny a který nebude trestně stíhaným člověkem. Studenti rovněž chtějí, aby vláda v demisi nedělala zásadní a personální kroky ani nevytvářela nové ústavní pořádky a aby proti nedodržování ústavních zvyklostí důrazně vystoupil Senát. Při dnešním protestu zaznívala i slova na podporu nezávislosti zejména veřejnoprávních médií.

Záznam videopřenosu z pražského Albertova:

V Praze se studenti i jejich sympatizanti sešli před budovou DAMU, na Václavském náměstí, na piazzetě Národního divadla, před Národní technickou knihovnou v Dejvicích nebo na Albertově. Nesli české i evropské vlajky, fotografie bývalého prezidenta Václava Havla, vzkazy "Zachraňme demokracii" nebo "Máme na víc!" či transparenty kritizující Zemana a Babiše.

Na obranu společenských a ústavních hodnot se v poledne na brněnském náměstí Svobody shromáždila zhruba tisícovka lidí. Převažovali vysokoškoláci a středoškoláci, nechyběli však ani starší účastníci. Někteří měli transparenty namířené proti premiérovi i prezidentovi. Pořadatelé shromáždění požadovali, aby vláda v demisi nekonala zásadní a personální kroky ani nevytvářela nové ústavní pořádky, aby předsedou vlády nebyl trestně stíhaný člověk a aby ústavní činitelé neútočili na veřejnoprávní média a novináře obecně.

Do výstražné stávky se zapojilo i několik stovek studentů Univerzity Palackého v Olomouci i některých středních škol. V poledne bylo plné mladých lidí například prostranství před pedagogickou fakultou nedaleko centra města. Účastníci dali najevo nesouhlas s přístupem nejvyšších politických činitelů k ústavě.

Také protestního shromáždění na Masarykově náměstí v Hradci Králové se zúčastnilo několik set studentů středních a vysokých škol. Přišli je podpořit i lidé, kteří se s jejich požadavky ztotožňují. "Pro nás byl impulzem inaugurační projev prezidenta Miloše Zemana, který považujeme za nepřijatelný," řekl ČTK jeden z organizátorů hradeckého shromáždění Lukáš Hypius.

Zhruba pětistovka vysokoškoláků ze Západočeské univerzity dnes v Plzni půl hodiny stávkovala v hlavním kampusu na Borech. Přečetli a podepisovali výzvu na podporu nezávislosti veřejnoprávních médií a proti některým krokům prezidenta Zemana a vlády v demisi. Na plochu před fakultu elektrotechnickou obkreslili křídou svoje stopy v barvách trikolóry, které symbolizovaly, že jsou připraveni vyjít do ulic kdykoliv znovu, když nebudou souhlasit s tím, co se děje.

Video: Protest studentů v Karlových Varech
15.03.2018, 16:01, autor: hbv, zdroj: ČTK

Asi stovka studentů zlínské Univerzity Tomáše Bati (UTB) vyšla před budovu rektorátu na náměstí T.G. Masaryka, aby dali najevo nesouhlas s přístupem nejvyšších politických činitelů k ústavě. K akci se připojily také některé střední školy ve Zlínském kraji.

Na centrálním Masarykově náměstí v Ostravě podpořily výstražnou stávku studentstva asi dvě stovky lidí. K protestu se kromě středoškolských a vysokoškolských studentů připojili i divadelníci. Někteří protestující přišli na náměstí vybaveni řehtačkami či metry s odkazem na výzvu, aby se všem měřilo stejným metrem. Někteří také přišli s hesly jako: "Zeman, Babiš, Okamura=naše noční můra" či "ANO smrdí od hlavy".

Asi dvě stovky lidí se v poledne zúčastnily protestního shromáždění v kampusu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Kromě studentů UJEP se u lavičky Václava Havla sešli i někteří vyučující a obyvatelé města. Do celorepublikové akce se v Ústeckém kraji zapojily i dvě desítky středních škol. Studenti kritizovali především Zemana a Babiše. 

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je úterý 19. února 2019

Očekáváme v 13:00 12°C

Celá předpověď