Studenti uspořádali tradiční pietní připomínku na Albertově

foto Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima klade věnec na pražském Albertově, kde si lidé 17. listopadu 2018 připomněli výročí shromáždění studentů a pochodu na Národní třídu 17. listopadu 1989.

Praha - Studentské spolky uspořádaly tradičně pietní připomínku listopadových událostí z let 1939 a 1989 na pražském Albertově. Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima vyjádřil přesvědčení, že dokud budou Češi jednotní, svobodu a demokracii uhájí. Podle předsedy Studentské komory Rady vysokých škol Michala Zimy by odkaz 17. listopadu let 1939 a 1989 neměl být potlačován nynější vyhrocenou politickou situací. Na Albertov přišlo několik set především mladých lidí, většina si na oděv připevnila stužky z trikolory. Pietního aktu se zúčastnili zástupci studentů i představitelé vysokých škol.

Pietu zahájil sborový zpěv české a slovenské hymny a projevy řečníků. Podle rektora Zimy listopady let 1939 a 1989 spojují vzájemné porozumění a pochopení různých skupin lidí, kteří chtěli něco v Československu změnit. "Byl bych rád, kdyby tyto svátky, které jsou svátky svobody a demokracie, byly také svátkem pochopení a porozumění pro druhé, a také, abychom byli společně a jednotní. Protože pokud budeme společně a jednotní, tak svobodu a demokracii vždycky uhájíme," řekl.

Předseda Rady vysokých škol Milan Pospíšil studenty vyzval, aby společnosti dokázali, že nejsou uzavřená elita. "Že máte vizi a že vám není jedno, co bude za pět, deset, 50 let," poznamenal.

Předseda Studentské komory Rady vysokých škol Zima podotkl, že je smutné, že jsou stále v komunistické straně lidé, kteří jsou stále schopni obhajovat justiční vraždy z 50. let. Zároveň poznamenal, že by odkaz historických událostí listopadů 1939 a 1989 neměl být upozaďován aktuální vyhrocenou politickou situací. "Česká společnost je rozdělená jako nikdy předtím. Země založená na ideálech svobody, republikanismu a humanismu jako by se nám vzdalovala. Stejně jako národní identita," dodal.

Pietní setkání na Albertově ukončila hymna Evropské unie a studentská hymna Gaudeamus igitur.

Program studentských oslav svátku odpoledne pokračuje v budově Děkanátu Přírodovědecké fakulty UK na Albertově, kde jsou připraveny diskuse o budoucnosti Evropské unie nebo takzvaných sociálních bublinách.

Lidé také mohou na Albertově navštívit stánky studentských spolků a občanských iniciativ a poslouchat vysílání rozhlasových dobových reportáží.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je pondělí 20. května 2019

Očekáváme v 9:00 14°C

Celá předpověď