Středula kritizuje vládu za špatnou komunikaci s odbory

foto Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

Praha - Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula kritizuje vládu, že nedostatečně komunikuje s odbory o opatřeních pro konsolidaci veřejných rozpočtů. Chce, aby vláda přistoupila k jednání, řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Upozornil, že další škrty by uspíšily odborářské protesty, o možnosti generální stávky ale mluvit nechtěl.

Podle Středuly vláda nekomunikuje o svých návrzích, čímž přispívá k zesilování nálad k protestním akcím. "Se zaměstnavateli jsme říkali vládě, pojďme si sednout k jednání. Výsledek je ticho, to je strašlivé," řekl předseda ČMKOS.

Zároveň ale nechtěl mluvit o možnosti vyhlášení generální stávky. "Naším cílem je dohodnout se, ne vyexponovat situaci. My jen reagujeme na absolutní nekomunikaci," řekl.

Středula rovněž kritizoval obsah vládního konsolidačního balíčku, označil ho za nepoživatelný eintopf. "Bereme ne těm, kteří peníze mají, ale těm, co peníze nemají. Situace je extrémně vážná, sociální smír je narušen vážným způsobem," řekl. Podle něj navíc plánované rušení dotací ovlivní cenotvornou politiku firem, které postihne, očekává proto v příštím roce inflaci na úrovni šesti procent.

Středula varoval také před zvažovanými dodatečnými úsporami v letošním státním rozpočtu, o kterých mluvil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) s ohledem na dosavadní plnění státního rozpočtu. Podle Středuly by opatření, která by zajistila dodržení letošního plánovaného schodku 295 miliard korun, musela být drastická. "To se nebudeme potkávat ve studiu, ale na náměstích," řekl.

Podle bývalého ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) byl rozpočtový od počátku nereálný. Deficit měl být 360 miliard korun, správně by podle Kalouska k tomu mělo být připočteno i dalších 30 miliard korun, které si vydáním dluhopisů půjčuje Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI).

Novela zákona o státním rozpočtu kvůli schodku ale podle něj nebude nezbytná, je třeba k ní přistoupit jen v případě, že jsou výdaje vyšší než plánované. Kalousek řekl, že problém není s překračováním výdajů, ale s neplněním příjmů.

Rozpočet ke konci května skončil ve schodku 271,4 miliardy korun. Stanjura uvedl, že chce příští týden předložit vládě opatření, která by zajistila ještě letos úspory zhruba za 20 miliard korun. Premiér Petr Fiala (ODS) upozornil, že ohledně splnění schodku bude jasněji na konci léta, až do rozpočtu přijde dividenda energetické společnosti ČEZ a příjmy z daně z neočekávaného zisku.

Bývalý člen Národní rozpočtové rady Richard Hindls řekl, že úspora 20 miliard korun v letošním rozpočtu k dodržení plánovaného schodku určitě nebude stačit. Stejný názor měl i člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Petr Zahradník, neví však, kde by stát mohl získat víc. Podle Kalouska by úspory pro zachování plánovaného schodku měly být 65 miliard korun, je ale otázka, zda je k tomu vůbec v rozpočtu prostor.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je pátek 22. září 2023

Očekáváme v 17:00 16°C

Celá předpověď