Středočeský úřad vrátil Babišovu kauzu k novému projednání

foto Český premiér Andrej Babiš.

Praha - Středočeský krajský úřad zrušil rozhodnutí černošické radnice v kauze podezření ze střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) a věc vrátil k novému projednání. Vyplývá to z dnešního vyjádření tiskového oddělení hejtmanství a černošické radnice. Podle kraje byl dnes spis včetně rozhodnutí předán zpět černošickému městskému úřadu. Starosta Černošic Filip Kořínek (Věci černošické) to ČTK odpoledne potvrdil. Městský úřad má na další prošetření až 60 dnů a dalších až 30 dnů na zpracování a vydání rozhodnutí.

Babiš v Bruselu před summitem EU novinářům řekl, že věc pokládá za další pokračování útoku proti své osobě. "Já jsem postupoval podle zákona a nemám k tomu co říct," prohlásil a dodal, že ve finále spor vyhraje. Babiš řekl, že podle takzvaného 'lex Babiš' splnil vše, co splnit měl. Věc je podle něj v první řadě snahou udržet jeho potíže ve veřejném prostoru.

Premiér čelí podezření, že stále ovládá média spadající pod holding Agrofert, který dal v únoru 2017 kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů. Černošický úřad mu v lednu za přestupek v podobě střetu zájmů uložil pokutu, podle deníku Právo šlo o 200.000 korun. Babiš se odvolal, případem se tak zabývali krajští úředníci.

Video: Reakce Babiše na rozhodnutí Středočeského úřadu
21.03.2019, 18:50, autor: ČTK, zdroj: EbS

"Krajský úřad Středočeského kraje podle paragrafu 90 odst. 1 písm. b) správního řádu věc vrátil k dalšímu projednání MěÚ Černošice. Tím je 'řízení o odvolání' vedené krajským úřadem pro tuto chvíli ukončeno," oznámilo tiskové oddělení hejtmanství. Jaký byl výsledek řízení, přímo neuvedlo. Podle zmíněného paragrafu odvolací správní orgán napadené rozhodnutí nebo jeho část zruší a věc vrátí k novému projednání správnímu orgánu, který rozhodnutí vydal.

"Jediným, kdo se může k obsahu rozhodnutí v tuto chvíli vyjadřovat, je účastník správního řízení, respektive zplnomocněný zástupce účastníka řízení," uvedl ředitel krajského úřadu Jiří Holub. Upozornil na to, že správní řízení je neveřejné, stejně jako obsah spisu. Zmocněnec, který premiéra zastupuje, si již rozhodnutí vyzvedl z datové schránky. Verdikt se tak podle Holuba stal pravomocným.

Černošická radnice na svém webu odpoledne potvrdila, že krajský úřad zrušil její rozhodnutí z 21. ledna a věc vrátil k novému projednání. "V tomto rozhodnutí uvedl odvolací orgán svůj právní názor na otázku, zda Ing. Andrej Babiš je ovládající osobou předmětných mediálních společností. S rozhodnutím byl vrácen spisový materiál," uvedla. Další postup má být stanoven až po důkladném prostudování devatenáctistránkového dokumentu.

Premiér se hájí tím, že holding vložil do svěřenského fondu, a tím splnil povinnosti dané zákonem. Podnět odeslala loni v srpnu do Černošic Transparency International ČR. Radnice v Černošicích je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, v nichž premiér žije. "Je těžké nyní hodnotit bez přístupu k dokumentům, zda je rozhodnutí relevantní a oprávněné, nebo zda úřad hraje pouze o čas, což nahrává spekulacím o podjatosti," komentovala na twitteru postup krajského úřadu Transparency International ČR.

Opoziční krajští zastupitelé za STAN navrhovali, aby případ kvůli možné podjatosti převzal některý ze sousedních úřadů, například v Praze. Poukazovali na to, že ve středních Čechách vládne Babišovo hnutí ANO. Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) to označila za úsměvné. Připomněla, že pražskou radnici vede Pirátská strana, která krajský úřad v souvislosti s Babišovou kauzou kritizovala. Piráti upozorňovali na reorganizaci středočeského krajského úřadu, která podle nich vyvolává pochybnosti kolem rozhodování úředníků. Holub účelovost změn odmítl.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je pátek 28. února 2020

Očekáváme v 5:00 1°C

Celá předpověď