Strategy Analytics: Jedničkou na evropském trhu se smartphony se stala Xiaomi

foto Reklamní banner výrobce chytrých telefonů Xiaomi v hongkongském metru. Ilustrační foto.

Londýn - Dodávky chytrých telefonů v Evropě se ve druhém čtvrtletí meziročně zvýšily o 14 procent na 50 milionů přístrojů. Jedničkou na evropském trhu se smartphony se poprvé stala čínská společnost Xiaomi, která tak odsunula na druhou příčku jihokorejského rivala Samsung. Informovala o tom dnes výzkumná skupina Strategy Analytics na svých internetových stránkách.

Společnost Xiaomi zvýšila dodávky v Evropě o zhruba 67 procent na 12,7 milionu přístrojů, její tržní podíl tak dosáhl 25,3 procenta. Dodávky konkurenta Samsung naopak klesly o sedm procent na 12 milionů přístrojů. Třetí příčku obsadila americká společnost Apple, která zvýšila dodávky o téměř 16 procent na 9,6 milionu přístrojů.

Evropský trh s chytrými telefony podle společnosti Strategy Analytics těží z pokračujícího oživování ekonomiky z útlumu, který způsobila pandemie covidu-19. K růstu přispívá i zájem spotřebitelů o telefony, které dokážou využívat mobilní sítě páté generace (5G).

"Evropské trhy se smartphony zažily silné čtvrtletí," uvedl Boris Metodiev ze společnosti Strategy Analytics. "Hlavní zprávou tohoto čtvrtletí je to, že se firma Xiaomi poprvé stala jedničkou z hlediska dodávek. Xiaomi na tomto kontinentu dodala téměř 13 milionů přístrojů a předstihla dlouhodobou jedničku, společnost Samsung," dodal.

Samsung podle společnosti Strategy Analytics čelí rostoucí konkurenci ze strany Apple u svých dražších modelů a ze strany čínských výrobců u svých levnějších modelů. "Nepodařilo se mu využít kolapsu (čínské firmy) Huawei v Evropě," upozornil Neil Mawston ze společnosti Strategy Analytics.

Společnost Huawei se dostala do potíží kvůli sankcím ze strany Spojených států. Administrativa minulého amerického prezidenta Donalda Trumpa předloni umístila Huawei na černou obchodní listinu. Omezila tak firmě přístup k důležitým americkým technologiím, což mělo výrazný dopad na její aktivity v oblasti mobilních telefonů.

Huawei loni v listopadu kvůli americkým sankcím prodala svou značku levných telefonů Honor. Spojené státy Huawei obviňují z krádeže technologií a podezřívají ze špionáže pro čínskou vládu. To ale Huawei dlouhodobě odmítá.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je čtvrtek 23. září 2021

Očekáváme v 13:00 20°C

Celá předpověď