Strany pražské koalice budou o Pražské plynárenské jednat dál

foto Ilustrační foto - Pražský primátor Zdeněk Hřib se zúčastnil 5. května 2019 v Praze pietní vzpomíky k uctění památky padlých v bojích o rozhlas při Pražském povstání.

Praha - Zástupci pražské koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) na dnešním jednání, kde se řešila hlavně městská firma Pražská plynárenská, nedošli ke konkrétnímu závěru. Předseda klubu Spojených sil Jiří Pospíšil (TOP 09) po jednání uvedl, že radní Jan Chabr (TOP 09) prověří tvrzení, na základě kterých primátor Zdeněk Hřib (Piráti) navrhl odvolání šéfa představenstva plynáren Pavla Janečka. Koalice se k tomu podle Pospíšila znovu sejde v srpnu. Hřib řekl, že na požadavku odvolání Janečka trvá, ale chápe potřebu mít ověřené informace.

Primátor o víkendu poslal koaličním partnerům e-mail, ve kterém navrhl odvolání Janečka z důvodu závažných manažerských pochybení. Podle Pospíšila je nutné to před jakýmkoliv definitivním rozhodnutím prověřit, což dostal za úkol Chabr. Janeček by se měl srpnového jednání koalice zúčastnit. Pospíšil dále uvedl, že spor podle něj neohrožuje existenci pražské koalice.

"Nepochybuji o tom, že k manažerským pochybením jednoznačně došlo, ale naprosto respektuji fakt, že ta záležitost je v gesci TOP 09," řekl po jednání primátor. Dodal, že na srpnové schůzce bude chtít po Janečkovi vysvětlení problémů, jako je špatná komunikace firmy navenek a s dozorčí radou nebo vyšetřování firmy policií. "Jsem rád, že jsme se shodli na tom, že problémy v Pražských plynárnách jsou a je potřeba je řešit," doplnil.

Chabr upozornil na to, že plynárna má nejlepší hospodářské výsledky v historii. "My si nemyslíme, že ta údajná manažerská selhání jsou v tuto chvíli důvodná," uvedl. Odvolání Janečka teď podle něj není ve hře. Lídr Prahy Sobě Jan Čižinský pouze řekl, že Pražská plynárenská je v gesci Chabra a je na něm, aby přišel s návrhem řešení.

Spor kolem Pražské plynárenské nejprve vznikl mezi Piráty a Spojenými silami ohledně vyplacení tantiém za loňský rok bývalým členům dozorčí rady společnosti, včetně těch z řad politiků bývalé koalice. Chabr po dnešním jednání uvedl, že vznikne nový závazný systém odměňování v Pražské plynárenské, což by měla rada schválit v srpnu. Návrh tisku předložil radním dnes, na základě připomínek Pirátů jej však ještě upraví. Součástí pravidel bude zrušení tantiém pro členy dozorčí rady podniku.

Klub Spojených sil nesouhlasil rovněž s návrhem zvýšit maximální sazbu za taxislužbu, primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě) podle Pospíšila nezvládá dostatečně komunikovat o svých návrzích s koaličními partnery. "Bude speciální jednání v srpnu s panem Scheinherrem právě nad dopravními tématy," řekl Pospíšil. "Myslím si, že ta komunikace se zlepší a nebude docházet k nějakým nedorozuměním," řekl k tomu primátor.

Postoj primátora k plynárnám dnes kritizovalo opoziční ANO. "Piráti soustavně poškozují Pražskou plynárenskou, a tím i potenciálně město připravují o nemalé peníze. Ředitel Janeček je úspěšný, což není tvrzení proti tvrzení, ale jen konstatování faktu, protože za posledních pět let stoupl zisk hned trojnásobně, a to i přes to vysoce konkurenční prostředí. Piráti ale bohužel mají ve své DNA rozkládat věci, které fungují dobře," uvedl šéf zastupitelského klubu hnutí Patrik Nacher.

Nejde o první spor mezi Piráty a Spojenými silami, v poslední době se strany přely například o možnost zjišťování prázdných bytů s pomocí dat z elektroměrů, pokračování privatizace bytového fondu nebo otázku zrušení míst v dozorčí radě Pražské plynárenské vyhrazených pro zaměstnance.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je úterý 10. prosince 2019

Očekáváme v 23:00 1°C

Celá předpověď