Stojany Ionity jsou v ČR již ve čtyřech lokalitách

foto Dobíjecí stojan Ionity v Berouně.

Už na celkem čtyřech lokalitách můžou řidiči elektromobilů využívat dobrodiní ultrarychlého dobíjení sítě Ionity. Poslední dvě právě nyní zprovoznila v areálu svých čerpacích stanic na 111. kilometru naší nejdůležitější dálnice D1 společnost OMV.

Zde jsou čerpací stanice tohoto řetězce umístěny na obou stranách rychlostní komunikace. Díky tomu tak nemusí řidiči elektromobilů jedoucí západním směrem přejíždět na opačnou stranu dálnice jako je tomu například u Berouna. Tam se vůbec první česká dobíjecí stanice Ionity zprovoznila na konci roku 2019.

Vloni na začátku října pak začaly fungovat další dobíjecí stanice Ionity. Tentokrát šlo o areál čerpací stanice Shell v Nupakách. Tato stanice je rovněž položena vedle dálnice D1. Konkrétně deset kilometrů před hranicemi hlavního města ve směru od Brna.

Další lokality se stojany Ionity zatím OMV nechystá. Ovšem v současnosti je v běhu projekt, který zahrnuje vybudování dobíjecí infrastruktury se stojany s menšími výkony ve spolupráci se společností Pražská energetika. Zahrnuje celkem 44 stávajících čerpacích stanic OMV. První dobíječky vznikly u “pumpy” OMV v Příbrami.

Dobíjecí stojany Ionity jsou v současnosti těmi nejrychlejšími, které v Evropě existují. Svým výkonem předčí také Superchargery automobilky tesla.

U stojanu Ionity lze dobíjet trakční baterii elektromobilu výkonem až 350 kW, což v současnosti žádný vyráběný osobní vůz neumí využít. Nejrychleji se dobíjí Porsche Taycan, které zvládá doplňovat energii výkonem až 270 kW. Díky tomu lze načerpat elektřinu potřebnou na ujetí dalších sta kilometrů během pěti minut.

Autonaelektřinu.cz

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je čtvrtek 23. září 2021

Očekáváme v 15:00 22°C

Celá předpověď