Stavebnictví v Česku čeká v letošním i příštím roce propad, ukázala studie

foto Setkání lídrů českého stavebnictví 2022, 24. června 2022, Praha.

Praha - České stavebnictví sice posledních dvanáct měsíců rostlo, ale letos podle odhadů meziročně klesne o 1,9 procenta a ještě větší propad se očekává v dalším roce. Ze studie analytické společnosti CEEC Research, kterou dnes zveřejnila na Setkání lídrů českého stavebnictví na Pražském hradě, vyplývá, že v roce 2023 se výkon trhu sníží o 2,7 procenta.

Fotogalerie

Podle dotázaných zástupců stavebních firem dolehne na jejich obor stoupající inflace, růst hypotečních sazeb i vliv války na Ukrajině a s ním spojené stoupající ceny energií či nedostatek a rostoucí ceny materiálů. Problémem je nedostatek kvalifikovaných pracovníků.

"V druhé polovině roku proto očekáváme ochlazení poptávky, která bude mít zřejmě zásadní vliv na vývoj v roce 2023. Opatrnost investorů je tvořena nejasnou predikcí vývoje," řekl Robert Krestýn, marketinkový ředitel společnosti Wienerberger, největšího výrobce pálených cihel v ČR. "Jak se staví, tak se i prodělává, to je motto roku. Snad nestane tak dramatický vývoj, aby některé firmy nemusely z oboru odejít," uvedl předseda představenstva společnosti Strabag Ondřej Novák.

Malé stavební firmy s ročním obratem nižším než 100 milionů korun letos podle studie očekávají propad trhu o dvě procenta a v roce 2023 o další 2,8 procenta. Oproti tomu velké stavební společnosti odhadují propad nižší, a to letos o 1,8 procenta a o 2,7 procenta o rok později.

Podle studie očekává inženýrská výstavba (budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí) letos pokles tržeb o 1,4 procenta a za rok o dalších 3,1 procenta. Společnosti zabývající se pozemní výstavbou, tedy stavbou bytových i nebytových budov, jsou a tom lépe a propad by měl být letos 0,7 procenta a o další 1,7 procenta v roce 2023.

V současnosti mají stavbaři nasmlouvané zakázky v průměru na devět měsíců dopředu. To je pro skoro polovinu (46 procent) dotázaných stejně jako před rokem. Pro čtvrtinu se jedná o delší dobu v meziročním srovnání (25 procent), a pro 29 procent o meziroční pokles.

Strabag získal cenu TOP Stavební firma roku 2021, celkově poosmé

Strabag získal cenu TOP stavební firma za roku 2021. Společnost ze skupiny stejnojmenného rakouského koncernu vyhrála poosmé z deseti ročníků. Druhá skončila loňská vítězná firma Chládek a Tintěra z Pardubic. Výsledky ankety společnosti CEEC Research byly vyhlášeny dnes při Setkání lídrů českého stavebnictví na Pražském hradě.

Strabag se v anketě vždy umístil mezi nejlepší trojicí. "Stavebnictví není práce pro sólisty, protože stavební projekt je úspěšný tehdy, pokud dáte dohromady skvělý tým a pokud funguje skutečně partnerská spolupráce mezi investorem a všemi dodavateli. Fakt, že jsme se již podesáté umístili v anketě na medailové pozici, vnímám jako potvrzení toho, že tento přístup, který je založen na otevřené komunikaci, respektu k ostatním a aktivním přístupu k řešení problémů, je správnou cestou," řekl Ondřej Novák, předseda představenstva Strabagu.

Vedle Strabagu v anketě zvítězila loni firma Chládek a Tintěra a za rok 2013 si prvenství připsala firma Vodohospodářské stavby.

Do soutěže se jsou nominovány všechny stavební společnosti, které realizují veřejné zakázky. CEEC Research nominuje 25 největších dodavatelů stavebních prací pro veřejný sektor v daném roce podle počtu provedených veřejných zakázek. Veřejní investoři u nich hodnotí kvalitu stavby, rychlost realizace, dodržení lhůty a dohodnuté ceny.

V porotě jsou představitelé veřejných investorů, kteří zakázky stavebním společnostem zadávají. Každý rok jich je více než 300. Hlasující hodnotí vybrané stavební firmy, které pro něj práci provedly. Známkuje se jako ve škole, tedy nejlepší je jednička, nejhorší pětka.

TOP Stavební firmy roku 2021:

Pořadí Firma Průměrná známka

1.

Strabag

1,67

2.

Chládek a Tintěra, Pardubice

1,74

3.

Swietelsky stavební

1,78

4.

M - Silnice

1,82

5.

Firesta - Fišer, rekonstrukce, stavby

1,83

6.

Colas CZ

1,86

7.

Značky Morava

1,90

8.

Porr

1,91

9.

Herkul

1,92

10.

Eurovia CS.

1,92

Zdroj: CEEC Research

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 22. března 2023

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď