Stavbaři vyzkoušeli k opravě odpočívky D52 novou technologii

foto Stavbaři 23. září 2020 opravují odpočívku na dálnici D52 u Rajhradu na Brněnsku. Stavební firma při rekonstrukci používá technologii Whitetopping, která omezuje znehodnocování povrchu těžkými auty.

Rajhrad (Brněnsko) - Stavbaři vyzkoušeli k rekonstrukci levé odpočívky dálnice D52 u Rajhradu na Brněnsku technologii Whitetopping. Spočívá v opravě silnice pomocí tenké betonové vrstvy, kdy se po částečném odfrézování využívá stávající asfaltová vrstva společně s novou betonovou vrstvou. Tato technologie byla v České republice využita vůbec poprvé, uvedla v tiskové zprávě za firmu Skanska Petra Havrlantová.

Fotogalerie

Oprava odpočívek na 10,5 kilometru dálnice D52 začala letos v srpnu. Investorem stavby za téměř 40 milionů korun je Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Zahrnuje odvodnění, vybudování nové kanalizace a odlučovačů ropných látek, výměnu sloupů a vedení veřejného osvětlení a nové asfaltové a betonové povrchy obou odpočívek včetně dopravního značení. Obě odpočívky jsou uzavřeny, levou ŘSD zprovozní 30. října, pravou 22. listopadu letošního roku.

Technologie Whitetopping má zabránit ničení aut na zvlněném asfaltu. Známá je především v Americe. "Technologie těží z výhodných vlastností obou materiálů a je efektivnějším a ekologičtějším řešením ve srovnání s kompletním odstraněním vozovkových vrstev. Vhodná je hlavně tam, kde se počítá se stáním nebo pomalou jízdou těžkých nákladních aut," uvedl vedoucí technického rozvoje a inovací Bohuslav Slánský.

Součástí projektu je i monitoring stavu opravy, na kterém Skanska spolupracuje s ČVUT v Praze. Získaná data pomohou vyhodnotit funkčnost technologie.

Specialisté na úseků také použili novou asfaltovu směs ResiSkan, která je vysoce odolná proti tvorbě trvalých deformací a vzniku mrazových trhlin. Vyvinuli ji ve spolupráci s brněnským VUT a ČVUT.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je úterý 20. října 2020

Očekáváme v 13:00 13°C

Celá předpověď