Státní zástupkyně podala obžalobu v kauze těžby kamene v Lánské oboře

foto Ilustrační foto - Kladenský soud začal 22. října 2020 projednávat kauzu Lesní správy Lány, která se týká zadávání zakázek v Lánské oboře. Mezi obžalovanými je podle dřívějších informací i ředitel správy Miloš Balák (na snímku).

Kladno - Státní zástupkyně Vrchního státního zastupitelství v Praze podala ve čtvrtek obžalobu v kauze Lánská obora ke kladenskému okresnímu soudu. Obžalován byl jeden člověk za porušení povinností při správě cizího majetku, uvedla v tiskové zprávě státní zástupkyně Denisa Sotáková. Podle dřívějších informací jde o šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka. Balák byl letos nepravomocně odsouzen už v jiné kauze, a to za ovlivnění veřejné zakázky. Soud mu v květnu uložil nepodmíněný tříletý trest vězení.

Policie Baláka původně stíhala kvůli údajné zpronevěře, koncem loňského srpna ale státní zástupce trestní stíhání zrušil a věc vrátil policii kvůli změně právní kvalifikace. Na podzim padlo obvinění z porušení povinnosti při správě cizího majetku. Balák podle aktuální obžaloby porušil zákon v souvislosti s těžbou kamene v Lánské oboře. V případě prokázání viny a odsouzení by mu v rámci uvedené kvalifikace mohlo hrozit až pět let vězení. Skutek má spočívat ve větším rozsahu těžby kamene, než bylo oficiálně vykázáno, škoda měla podle kriminalistů přesáhnout jeden milion korun.

Balák byl nepravomocně odsouzen v souvislosti s ovlivněním veřejné zakázky k druhé etapě zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava. Podle soudu mělo k nezákonnému zjednání výhody mělo dojít zhruba před pěti lety. Soud šéfovi Lesní správy Lány uložil vedle nepodmíněného trestu vězení čtyřletý zákaz činnosti a peněžitý trest 1,8 milionu Kč. Odsouzen byl i manažer firmy Energie stavební - báňská (ESB) Libor Tkadlec, který dostal podmíněný trest dva a půl roku s odkladem na čtyři roky a peněžitý trest. Firma ESB má zaplatit přes pět milionů korun a má tříletý zákaz účasti ve veřejných zakázkách. Obžalovaní od začátku odmítají, že by se dopouštěli nezákonného jednání.

Prezidentův kancléř a Balákův nadřízený Vratislav Mynář po vynesení květnového rozsudku uvedl, že chce v případu dál ctít presumpci neviny. Balák tedy zatím zůstává ve funkci.

Lesní správa Lány je příspěvkovou organizací Kanceláře prezidenta republiky, stará se téměř o 5800 hektarů státních pozemků. Většinu tvoří lesy, součástí je též Lánská obora.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je neděle 16. ledna 2022

Očekáváme v 21:00 1°C

Celá předpověď