Meziroční inflace v březnu stoupla na 2,3 procenta

foto Zpomalování růstu cen v ČR se po sedmi měsících zastavilo. Meziroční inflace v březnu stoupla z únorových 2,1 pct. na 2,3 pct, uvedl ČSÚ.

Praha - Meziroční inflace v březnu stoupla z únorových 2,1 procenta na 2,3 procenta. Český statistický úřad v této souvislosti upozornil, že zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku se tak po sedmi měsících zastavilo. Největší podíl na březnovém meziročním zvýšení inflace měl podle statistiků růst cen pohonných hmot. Podle analytiků bude inflaci v nejbližších měsících i nadále ovlivňovat zdražování pohonných hmot a meziroční inflace zůstane zřejmě po zbytek roku nad dvěma procenty. Březnová meziroční inflace byla o 0,3 procentního bodu vyšší, než odhadovala Česká národní banka.

"Průměrná cena benzinu Natural 95 byla 30,47 koruny za litr a jednalo se o nejvyšší hodnotu od loňského února. Průměrná cena motorové nafty pak byla 29,14 koruny za litr a šlo o nejvyšší cenu od loňského března," uvedla dnes k údajům vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

V březnu také zdražovalo nájemné bytů, kde ceny stouply o 1,3 procenta. Vodné se zvýšilo o 1,9 procenta a stočné o 2,3 procenta. Výrazně také stouply ceny tabákových výrobků, které zdražily o 17,5 procenta.

Naopak v březnu zlevnila elektřina o 3,4 procenta a zemní plyn o 4,7 procenta. Pokles cen zaznamenali statistici i u potravin. Zelenina meziročně zlevnila o 6,2 procenta, a z toho brambory dokonce až o 29 procent. Ceny vepřového masa se snížily o 11,3 procenta.

Podle analytika ČSOB Petra Dufka se v dalších měsících inflace od současné hodnoty zatím příliš neodchýlí. Za celkovou inflací je podle něj i nadále vidět především dražší cigarety a alkohol, které se společně postaraly o více než třetinu aktuální inflace. Další položkou jsou i rostoucí ceny pohonných hmot. "V každém případě inflace není a ani nebude letošním problémem české ekonomiky. Proto ani nadále nepředpokládáme, že ČNB bude pospíchat se zvyšováním sazeb a spíše vyčká na konec pandemie a jasné známky oživení ekonomiky," uvedl.

Hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč uvedl, že aktuální vývoj inflace není překvapivý. Podobný vývoj se podle něj kvůli růstu cen pohonných hmot odehrál v Maďarsku, Polsku a také v eurozóně. "Celková inflace letos zůstane nad dvouprocentním inflačním cílem ČNB a v nejbližších měsících ještě dále poroste," uvedl.

V meziměsíčním srovnání ceny zboží vzrostly o 0,4 procenta, zatímco ceny služeb naopak klesly o 0,3 procenta. Zdražily třeba pohonné hmoty a oleje o 5,9 procenta. Z potravin byly vyšší především ceny vajec o 5,1 procenta, kdežto brambory zlevnily o více než desetinu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je čtvrtek 6. května 2021

Očekáváme v 11:00 10°C

Celá předpověď