Tržby ve službách v 1. čtvrtletí klesly nejvíce v cestovním ruchu

foto Ženy s respirátory se procházejí 4. února 2021 na Staroměstském náměstí v Praze.

Praha - Poskytovatelům služeb v letošním prvním čtvrtletí klesly neočištěné tržby meziročně o 8,4 procenta. Nižší tržby zaznamenala všechna odvětví služeb s výjimkou informačních a komunikačních činností. Nejvýrazněji se propadly kvůli pokračujícím protikoronavirovým opatřením v oborech spojených s cestovním ruchem. Konkrétně cestovním kancelářím nebo ubytovacím zařízením se tržby meziročně snížily o více než 70 procent. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnil na webu Český statistický úřad (ČSÚ).

Po očištění o kalendářní vlivy se tržby ve službách proti loňskému prvnímu čtvrtletí reálně snížily o 7,9 procenta. Mezičtvrtletně sezonně očištěné tržby ve službách reálně vzrostly o 0,5 procenta.

"V 1. čtvrtletí pokračoval meziroční pokles tržeb ve většině sledovaných odvětví, nejvýraznější byl v odvětvích spojených s cestovním ruchem. Opatření proti šíření koronaviru zasáhla také filmový a hudební průmysl, kam patří kina, která musela být zavřená. Naopak dařilo se poštovním a kurýrním činnostem, kterým se tržby zvýšily skoro o čtvrtinu," uvedla ředitelka odboru statistiky služeb ČSÚ Marie Boušková.

Podle analytika ČSOB Petra Dufka se ale situace ve službách, kromě segmentu hotelnictví a gastronomických provozů, zdá být stabilizovaná. Vzhledem k nadcházejícímu rozvolnění restrikcí se ve druhém čtvrtletí pozitivně projeví i na vývoji hrubého domácího produktu (HDP), dodal.

Tržby v ubytování, stravování a pohostinství meziročně klesly o tři pětiny, přičemž propad v ubytování byl vyšší než ve stravování a pohostinství. Pohostinská zařízení nedosáhla ani na polovinu loňských hodnot tržeb a v ubytování statistici zaznamenali pokles tržeb o 76,5 procenta.

Omezení kvůli šíření epidemie koronaviru se negativně promítla také do hospodaření některých dopravců. Nejvíce, o téměř 58 procent, klesly tržby v letecké dopravě. Rejdaři měli meziročně o téměř čtvrtinu nižší tržby a tržby za pozemní a potrubní dopravu se snížily o 6,9 procenta. Naopak proti loňskému prvnímu čtvrtletí si polepšili provozovatelé skladovacích a spedičních služeb, kterým tržby vzrostly o 0,8 procenta. A o více než 23 procent stouply tržby v poštovních a kurýrních činnostech.

V administrativních a podpůrných činnostech tržby meziročně klesly o 16,5 procenta. Nejvýrazněji se to projevilo u cestovních kanceláří a agentur, kterým se tržby propadly o 72 procent. Dalšími klesajícími odvětvími byly administrativní, kancelářské a jiné podpůrné činnosti pro podnikání, bezpečnostní a pátrací agentury, činnosti související se stavbami a úpravou krajiny nebo agentury práce, uvedli statistici.

V nemovitostech se tržby snížily o 3,8 procenta. V profesních, vědeckých a technických činnostech klesly o téměř devět procent.

Naopak v informačních a komunikačních činnostech se neočištěné tržby meziročně zvýšily o 1,6 procenta. O téměř 12 procent meziročně vyšší tržby vykázaly informační činnosti, kam spadá zpracování dat, webové portály a hosting. V informačních technologiích, kam patří například programování, správa počítačového vybavení či poradenství v oblasti IT, tržby narostly o 4,2 procenta. Dvouciferný pokles tržeb, o 33,2 procenta, však zaznamenal takzvaný hudební a filmový průmysl, doplnil ČSÚ.

"Na to, že na významnou část služeb dopadal v prvním čtvrtletí lockdown, byly jejich výsledky za první čtvrtletí mírně povzbudivé. Oproti poslednímu čtvrtletí loňského roku se reálně zvýšily o 0,5 procenta zejména díky pozitivnímu vývoji v IT službách a telekomunikacích, pro které doba covidová vytvářela nové příležitosti, ať už v oblasti webu nebo tvorby řešení pro práci na dálku," uvedl Dufek. Myslí si, že se snad už odrážejí ode dna i cestovní kanceláře a letecké společnosti.

Do Prahy přijelo v prvním čtvrtletí meziročně o 93 pct. turistů méně

Stejně jako počet návštěvníků se propadl i počet přenocování v pražských ubytovacích zařízení. V letošním úvodním čtvrtletí v nich hosté strávili 193.538 nocí, o skoro 93 procent méně než ve stejném období loni.

Cizinců se v Praze v prvních třech měsících letošního roku ubytovalo 28.371, meziročně o 96,9 procenta méně. Návštěvníků z Česka bylo 53.738, což představovalo pouze 23,1 procenta počtu z loňského prvního kvartálu.

Zahraniční hosté v pražských hotelích a dalších ubytovacích zařízeních strávili od začátku letošního roku do konce března 68.581 nocí, čeští návštěvníci téměř 125.000 nocí. V meziročním srovnání je to propad o 97 procent v případě cizinců a o více než dvě třetiny u Čechů.

Právě na domácí turisty se, stejně jako loni v létě, chce zaměřit městská firma Prague City Tourism (PCT). "Následující měsíce počítáme s tím, že budeme cílit hlavně na tuzemské návštěvníky. Sice věříme, že se bude situace už jenom zlepšovat, ale stále nejsou jasně nastavená pravidla cestování s ohledem na různé tempo očkování a odlišný vývoj pandemie v jednotlivých státech," uvedl předseda představenstva PCT František Cipro.

Na nabídce pro turisty spolupracuje PCT s agenturou CzechTourism, se kterou nastavuje marketingové kampaně na zahraničních trzích. "Abychom přilákali do metropole i turisty ze zahraničí. Samozřejmě se tento rok bude jednat primárně o evropský trh," uvedl Cipro.

V celém Česku se v prvním čtvrtletí ubytovalo 282.000 lidí, proti loňsku o 91,1 procenta méně. Kvůli epidemii koronaviru se snížil také počet noclehů o 88,2 procenta na 1,1 milionu nocí. Praha je mezi kraji na turistech z ciziny dlouhodobě nejvíc závislá.

V číslech se podle statistiků projevuje omezení poskytování ubytovacích služeb z důvodů pandemie koronaviru, které trvá již více než rok. Kvůli druhé vlně pandemie byla ubytovací zařízení uzavřena od 22. října do 2. prosince a následně od 18. prosince. Nyní těchto služeb mohou využít jen lidé cestující za služební účelem nebo lékařem.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je pátek 18. června 2021

Očekáváme v 3:00 20°C

Celá předpověď