Letní růst cestovního ruchu i služeb nestačil na dorovnání úrovně před covidem

foto Poskytovatelům služeb stouply ve třetím čtvrtletí tržby bez očištění meziročně o 8,9 procent. Vyšší byly podruhé v řadě. Růst ale zpomalil, ve druhém čtvrtletí činil 15,1 procenta.

Praha - Zájem o ubytování v Česku v létě proti loňsku vzrostl, počet hostů byl ale stále nižší než před nástupem koronaviru, oznámil dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Mezi ubytovanými dominovali Češi, díky příznivým cenám byly od července do září výrazně žádanější hotely než penziony nebo kempy. Také tržby ve službách ve třetím čtvrtletí podruhé za sebou meziročně vzrostly, jejich objem ale stále zaostává za obdobím před krizí. Důsledky pandemie si minimálně cestovní ruch ponese ještě několik let, předpokládají ekonomové. Obor podle hoteliérů nepříznivě ovlivňuje nejistota mezi lidmi a firmami ohledně dalších protiepidemických kroků vlády.

V tuzemských hotelech, penzionech a kempech se v letošním třetím čtvrtletí ubytovalo 6,7 milionu hostů, meziročně o 12,5 procenta víc. Proti roku 2019, ve kterém ještě cestovní ruch neovlivňovala epidemie koronaviru, je to však o desetinu méně. Ubytovaných bylo proti loňsku víc ve všech krajích, nejvýrazněji o téměř 42 procent jich přibylo v Praze.

Meziroční zlepšení v počtu ubytovaných hostů podle ekonoma BH Securities Štěpána Křečka částečně kompenzovalo velmi špatné první čtvrtletí letošního roku. Po tomto oživení ale kvůli zhoršující se pandemické situaci očekává u cestovního ruchu opět pád ke dnu, uvedl. "Vláda sice služby nezavírá, ale využívá je jako nástroj pro motivaci občanů k očkování. To způsobilo již od minulého týdne poměrně zřetelné propady v tržbách a počtu zákazníků," podotkl prezident Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) Václav Stárek.

Zvýšení počtu zrušených rezervací za minulý týden nezaznamenalo podle průzkumu AHR jen 14 procent ubytovacích zařízení. Rušení hromadných akcích eviduje 78 procent provozovatelů. Stát by měl stanovit jasné podmínky postupu proti epidemii a řešit pomoc podnikatelům ve službách, uvedl Stárek.

Domácích hostů v létě meziročně přibylo o 10,4 procenta, zahraničních návštěvníků o 22,3 procenta. "V porovnání s letní sezonou v předpandemickém roce 2019 byl letos počet ubytovaných Čechů o 29 procent vyšší, cizinců se ubytovalo o 62 procent méně než před dvěma roky," uvedl ČSÚ. Hostů z Česka tak bylo zhruba pětkrát více než návštěvníků z ciziny, jejich počet překonal i loňské třetí čtvrtletí, které bylo z pohledu domácího turismu rekordní, upozornil ředitel státní agentury CzechTourism Jan Herget.

Noclehů bylo letos od července do září proti loňsku o 11 procent více, turisté strávili v ubytovacích zařízeních v hlavní turistické sezoně 19,4 milionu nocí. Proti roku 2019 přenocování ubylo zhruba o sedm procent méně. Na hotely letos připadalo 46 procent noclehů, na penziony a kempy po 16 procentech. Ubytování v hotelu si v létě mohlo podle ředitele portálu Slevomat Ladislava Veselého dovolit mnohem více Čechů, protože ceny byly kvůli chybějícím zahraničním turistům a navzdory rostoucí inflaci nižší.

Z ciziny přicestovalo nejvíc Němců, u druhých Slováků se počet proti loňsku zvýšil o víc než 40 procent. "Raketový nárůst počtu turistů z Izraele, který velice rychle očkoval, potvrzuje, jak důležitá jsou pro cestování jasná a jednoduchá pravidla," uvedl Herget. Příjemným překvapením byl podle něj pětinásobný nárůst turistů ze Spojených států.

Poskytovatelům služeb stouply ve třetím čtvrtletí tržby bez očištění meziročně o 8,9 procenta. Růst zpomalil, ve druhém čtvrtletí činil 15,1 procenta. Letecké dopravě tržby vzrostly o 97 procent a cestovním agenturám a kancelářím o víc než 175 procent, hlavně ale kvůli srovnání s nízkými čísly z loňska, která silně ovlivnil koronavirus. Výrazný růst zaznamenal i filmový a hudební průmysl, jehož tržby se oproti loňsku zvýšily o více než tři čtvrtiny.

Ve stravování a pohostinství byly tržby meziročně vyšší o 6,4 procenta a v ubytování o 15,2 procenta. Z dopadů pandemie a omezení zavedených kvůli koronaviru se ale cestovní ruch bude podle ekonomů vzpamatovávat ještě několik let. Vývoj ve službách podle ekonoma Komerční banky Martina Gürtlera ukazuje, že růst ve třetím čtvrtletí byl tažen zřejmě jen domácí poptávkou. "Celkově mají služby stále potenciál kompenzovat výpadky průmyslu, avšak vzhledem k aktuálnímu pandemickému vývoji bude jejich příspěvek k růstu ekonomiky přece jen menší," doplnil ekonom ČSOB Petr Dufek.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je úterý 9. srpna 2022

Očekáváme v 17:00 24°C

Celá předpověď