Česko ruší akce nad 100 lidí a zavírá školy, nakažených je 61

foto Předseda vlády Andre Babiš (vpravo) a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch vystoupili 10. března 2020 v Praze na tiskové konferenci k aktuální situaci v souvislosti s výskytem koronaviru.

Praha - Stát kvůli koronaviru od dnešních 18:00 zakázal akce nad 100 účastníků a od středy zrušil výuku na všech školách v Česku s výjimkou mateřských. Organizátoři odvolávají divadelní či filmová představení, koncerty a sportovní akce. Kvůli uzavření škol zůstane doma asi 1,7 milionu dětí a mladých lidí. Firmy se proto snaží lidem umožnit práci z domova. Sněmovní opozice navrhuje pro ty, kterých se opatření dotknou, kompenzace či daňové úlevy. Opatření platí do odvolání, Bezpečnostní rada státu je přijala s ohledem na šíření nemoci. Prezdent Zeman opatření podporuje. Nemyslí si, že by se situace vyhrotila jako v Itálii. Varoval před nákupní horečkou.

V Česku je nyní 61 případů nákazy, dnes vzrostl jejich počet o 18, za jediný den dosud nejvíc.

Rada po ranním zasedání oznámila zákaz konání veřejných i soukromých divadelních, hudebních, filmových a dalších představení, sportovních či náboženských akcí s účastí přesahující ve stejný čas 100 lidí. Opatření rada odůvodnila i tím, že se nákaza v Česku zřejmě začíná šířit v komunitě. V pondělí testy odhalily prvního pacienta, u kterého není znám zdroj infekce. Vláda bude situaci podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) průběžně vyhodnocovat. Při porušení mimořádných opatření hrozí pokuta až tři miliony korun.

Kvůli uzavření škol by mělo zůstat doma podle údajů ministerstva školství téměř 1,7 milionu žáků a studentů. Nejvíce bude mezi nimi žáků základních škol - skoro milion. Většina škol bude zadávat dětem úkoly a cvičení elektronicky. Vyplývá to z vyjádření předsedů Asociace ředitelů základních škol, Asociace ředitelů gymnázií a Unie školských asociací CZESHA. Například největší vysoká škola v Česku, Univerzita Karlova, ruší v návaznosti na opatření výuku, konference či promoce. Ve výuce ale mohou vysoké školy podle prohlášení předsednictva České konference rektorů pokračovat na dálku.

Rodiče, kteří zůstanou po uzavření škol doma s dětmi do deseti let, mají nárok na ošetřovné, řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Ošetřovné činí 60 procent základu příjmu a dávka se pobírá nejdéle devět kalendářních dnů. Samoživitelům a samoživitelkám s potomky do 16 let se vyplácí až 16 dnů. Podle Maláčové mohou ti, kteří by se kvůli opatřením dostali do finanční tísně, požádat úřad práce ještě o dávku mimořádné okamžité pomoci.

Stát by ale měl třeba podle opoziční KDU-ČSL zajistit plnou mzdu rodičům žáků, kteří budou muset zůstat doma. Předseda vládní ČSSD Jan Hamáček to připustil. Také podle odborářů by měl stát příjmy zaměstnancům dorovnávat. Podle nejsilnějšího českého odborového svazu KOVO by lidé pouze z nemocenské své výdaje hradit nezvládli. Vláda ale podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) podobné plošné opatření nezvažuje.

Stát chce vyzvat studenty pátých a šestých ročníků lékařských fakult, aby pomohli v nemocnicích, kterým můžou chybět zdravotní sestry kvůli uzavření škol. Premiér Babiš to dnes uvedl v České televizi. Pomoct by mohli také studenti pedagogických fakult s hlídáním dětí, řekl premiér po schůzce s řediteli nemocnic k šíření nákazy nového typu koronaviru.

"Chceme apelovat, obrátit se na studenty pátého, šestého ročníku lékařských fakult, pedagogických fakult, jestli by nepomohli," řekl premiér v ČT. Některé zdravotní sestry mohou kvůli uzavření škol, o kterém dnes ráno s platností od středy rozhodla Bezpečnostní rada státu, využít ošetřovné člena rodiny a nemocnice s nimi nebudou moct počítat.

Firmy oslovené ČTK teprve zjišťují, jaké dopady bude mít uzavření škol na jejich provoz. Například brněnský dopravní podnik eviduje desítky zaměstnanců, kteří kvůli zavření škol nepřijdou od středy do práce. Je možné, že některé linky budou jezdit v delších intervalech, nebo vůbec, řekla primátorka Markéta Vaňková (ODS).

Společnosti často uváděly, že na pozicích, kde je to možné, budou jejich zaměstnanci moci pracovat z domova. Tuzemské potravinářské řetězce upravují kvůli uzavření škol plány směn a provoz prodejen asi nebude ovlivněn. Část firem chystá pro zaměstnance i mimořádné odměny nebo volno nad rámec standardních nároků. I energetické firmy umožní práci z domova, ale podotýkají, že některé provozy musí fungovat bez přestávky. "Někteří (pracovníci) využijí ošetřovné. Zabezpečení nepřetržité výroby a dodávky elektřiny však nemůže být ohroženo," uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Některé firmy opatření státu kritizují. Šéfovi společnosti Isolit Bravo v Jablonném nad Orlicí Kvido Štěpánkovi připadají přehnaná. "S firmami se nikdo nebaví, dopadne to na ně, zvlášť v automobilovém průmyslu. Nějak si musíme pomoct," řekl ČTK. Podle ředitelky prádelenské společnosti Elis Jany Puškáčové může uzavření škol roztočit spirálu ekonomické krize. Značná část pracovníků bude muset kvůli hlídání dětí zůstat doma a podniky se mohou dostat do problémů, řekla ČTK.

Zaměstnavatelé navrhují doplnit do novely zákoníku práce, kterou nyní projednává Sněmovna, úpravu takzvaného kurzarbeitu kvůli případným dopadům opatření proti šíření koronaviru. Při omezení či zastavení výroby nebo provozu by pak zaměstnavatelům mohl na mzdy přispívat stát, aby se příjem pracovníků nepropadl a zabránilo se propouštění, oznámila dnes ČTK Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů.

Česká národní banka (ČNB) bude s ministerstvem průmyslu a obchodu, Českou bankovní asociací a Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou sledovat možné finanční problémy malých podniků a živnostníků kvůli opatřením proti koronaviru. Mohou případně rozhodnout o poskytnutí peněžní pomoci pro firmy, oznámila dnes ČTK Česká bankovní asociace. Ekonomika ČR je ale z makroekonomického pohledu mimo jiné díky stavu rozpočtu jednou z nejlépe připravených zemí v Evropě na případnou krizi, řekl dnes novinářům guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Kvůli zákazu hromadných akcí již bylo oznámeno rušení divadelních představení, uzavírání kin nebo odklady veletrhů a konferencí. Spolek Milion chvilek pro demokracii přerušil svou sérii protivládních demonstrací a Agrární komora ČR zrušila čtvrteční sněm, kde se mělo volit nové vedení. Také organizace Junák přeruší všechny schůzky oddílů, výpravy i další skautskou činnost. Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) rozhodl, že se uzavřou všechny příspěvkové organizace ministerstva, galerie, knihovny i muzea. Národní památkový ústav do odvolání uzavřel své objekty s celoročním provozem a odkládá naneurčito zahájení hlavní návštěvnické sezony.

Své programy začaly dnes rušit či omezovat organizace zřizované státem, městy či kraji, ale i nezávislé organizace, jejichž pracovníci nemají stálé platy. Pro ty může být výpadek ze vstupného až likvidační, řekla ČTK zakladatelka společnosti Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Také ředitel Divadla na Jezerce Jan Hrušínský napsal na facebooku, že opatření vlády bude mít likvidační dopad na malé firmy. Zaorálek na dotaz ČTK uvedl, že pokud se vláda dohodne na tom, že bude ušlé zisky podnikatelům kompenzovat, bude usilovat o to, aby se takové opatření vztahovalo i na resort kultury. Vláda zatím jednala o úvěru pro podnikatele.

V Česku je 61 potvrzených případů, včetně studentky VŠE

Počet nakažených novým typem koronaviru v Česku se zvýšil o další tři na 61. Za dnešek je 21 nových potvrzených případů nákazy, řekl v České televizi (ČT) ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Očekává další nárůst, protože ještě dnes budou další výsledky testů.

"Aktuální stav je 61 případů koronavirem nakažených pacientů v České republice," řekl Vojtěch. K dnešnímu ránu bylo případů 40. Jedná se tak o dosud nejvýraznější nárůst počtu případů za jeden den.

Mezi nakaženými je podle Vojtěcha poprvé člověk, který byl lyžovat v Rakousku, konkrétně ve středisku Bad Gastein. "Máme pacienta ve vztahu k Mnichovu, máme pacientku ve vztahu k příbuzným ze Španělska, takže vidíme, že ta situace je dynamická," doplnil ministr. Klíčová oblast, odkud nákaza v Česku pochází, je podle něj nadále Itálie.

Mezi novými nakaženými zřejmě není žádný takzvaný komunitní přenos, při kterém není jasné, kde nebo od koho se pacient nakazil, řekl ministr. Takovým případem je taxikář společnosti Uber, který před svou hospitalizací vozil několik dní v Praze zákazníky. Podle Vojtěcha jich bylo zhruba 90 a řidič byl v kontaktu i s kolegy z taxislužby. Jsou posíláni do karantény a testováni. Kvůli tomuto komunitnímu přenosu dnes ráno Bezpečnostní rada státu ohlásila nová opatření.

V Česku bylo k dnešnímu ránu testováno podle údajů ministerstva zdravotnictví 1193 lidí. Jedním z dnes oznámených nových případů je Japonec, který žije v Olomouci a byl nedávno služebně v Anglii a Německu. Jedna z pacientek s koronavirem je studentkou Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE), uvedla škola na webu.

V Pardubickém kraji je možná první člověk s koronavirem, čeká se na potvrzení certifikovanou laboratoří. Starší muž z Pardubicka se vrátil z dovolené v Rakousku. Novinářům to dnes řekla krajská epidemioložka Olga Hegerová. "Byl to vysoce suspektní (podezření na diagnozu) vzorek, který odpovídá genové typizaci COVID-19. Patrně bude potvrzen," dodala.

Muž v důchodovém věku byl lyžovat v Bad Gasteinu, což je lázeňské město a lyžařské středisko. Už při návratu 8. března pociťoval zdravotní obtíže. Kontaktoval hygienickou stanici, mobilní tým odebral vzorky. Epidemiologové nyní hledají lidi, s nimiž byl v kontaktu. Muž je v domácí karanténě, má jen mírné příznaky.

Prezident Zeman podporuje opatření proti šíření koronaviru v ČR

Prezident Miloš Zeman podporuje opatření zavedená v boji proti šíření nového typu koronaviru. Pokud se někomu zdají drastická, má si uvědomit, že při jejich nezavedení by mohly nastat smrtelné případy onemocnění. Zeman to dnes řekl televizi Nova. Prezident si nemyslí, že by se situace vyhrotila jako v Itálii, která zavedla karanténu v celé zemi. Varoval před nákupní horečkou.

Zeman řekl, že podporuje opatření, která vláda a Bezpečnostní rada státu zavedly. Zakázaly akce s účastí nad 100 lidí nebo uzavřely základní, střední i vysoké školy. "Nikdo z nás by nechtěl, abychom dopadli jako v Itálii," řekl prezident s odkazem na vysoký počet nakažených v této zemi. "I když vám třeba budou připadat drastická, uvědomte si, že kdybyste je neprovedli, mohly by přijít i třeba ty smrtelné případy," řekl Zeman k zavedeným opatřením. Označil za velkou záhadu, proč se situace v Itálii vyvinula v epidemii s daleko horšími následky než v dalších zemích.

Zeman odmítl kritiku vlády za nedostatečnou komunikaci. Označil takové výtky za hloupé, protože vláda pořádá "několik tiskových konferencí denně".

Prezident si nemyslí, že by se situace v České republice vyvinula podobně jako v Itálii, tedy například až do vyhlášení karantény v celém státě. Zároveň varoval před nákupní panikou. Velké obchody podle něj mají dostatek trvanlivých potravin a jediným problémem je jejich rozvoz ze skladů přímo do prodejen.

Zeman nepřímo potvrdil, že se zúčastní dubnového summitu v Číně. Počítá, že následnou dvoutýdenní karanténu stráví na zámku v Lánech. Řekl to dnes televizi Nova. Summit Číny se 17 středo- a východoevropskými zeměmi se má konat v polovině dubna v Pekingu.

Opoziční politici souhlasí s opatřeními proti koronaviru

Opoziční politici souhlasí s opatřeními, které vláda zavedla v souvislosti se snahou zastavit šíření nemoci způsobené novým typem koronaviru. Předseda ODS Petr Fiala rozhodnutí považuje za správné, ochranu zdraví označil za nejdůležitější. Obecně s opatřením souhlasí i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. I šéf lidovců Marian Jurečka se domnívá, že zavedená opatření jsou na místě. Předseda STAN Vít Rakušan je považuje za rozumná. Pražský hrad opatření vlády respektuje a plně podporuje.

"Dnešní rozhodnutí vlády je správné. Není to pro nikoho snadné, ale je to nutné. Není nic důležitějšího, než ochrana zdraví a bezpečnosti občanů," napsal Fiala na twitteru. "Současně je potřeba kompenzovat ztráty podnikatelů a živnostníků, které rozhodnutí postihne," dodal.

Podle Pekarové bylo jen otázkou času, kdy k takovému kroku vláda musela přistoupit. "Ale panuje ještě několik nejasností, například zda se ruší i školní družiny. Vláda by tedy měla informovat ještě detailněji, nicméně obecně s opatřeními souhlasí, protože ochrana zdraví obyvatel musí být nyní na prvním místě," sdělila ČTK.

Jurečka si myslí, že přijatá opatření jsou na místě. "Za KDU-ČSL je důležité, abychom dokázali pomoci lidem, kteří jsou v karanténě, či budou muset zůstat s dětmi doma, aby jsme jim nyní mimořádně v této situaci umožnili být doma za 100 procent mzdy, protože 60 procent nemocenské může být pro mnohé rodiny či matky samoživitelky problémem," uvedl. Vláda také podle něj musí pomoci okamžitě firmám a hledat opatření i na úrovni Evropské unie. "Jinak hrozí, že tyto kroky budou znamenat začátek ekonomické krize s velkými dopady," doplnil.

Předseda STAN Rakušan považuje vydaná opatření za rozumná. "Stále si však stojím za tím, že je nutné nepanikařit," napsal na twitteru. "Od zítřka (od středy) nechme všechny školáky a středoškoláky doma, sami se vyhýbejme davům, koneckonců větší akce jsou zrušené. Ptejte se svých starostů a starostek, věřím, že budou mít konečně z centra informace, jak přijmout bezpečnostní opatření zejména v souvislosti s našimi staršími spoluobčany a hlavně dětmi. Zkusme i pracovat z domova," doplnil.

Přijatá opatření podporuje také předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. "Pokládám to za (sice opožděné), ale správné rozhodnutí, které podporuji," napsal na twitteru.

Prezident Miloš Zeman se k aktuálnímu dění vyjádří večer na televizi Nova. "Opatření vlády plně respektujeme, plně podporujeme, uzpůsobujeme provoz na Hradě a k dodržování nezbytných opatření vyzýváme veřejnost," sdělil ČTK prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Vojtěch: Karanténu bude možné uvalit i na přijíždějící cizince

Ministerstvo zdravotnictví rozšířilo možnost uvalení karantény i na cizince, kteří budou na hranicích kontrolováni a budou mít příznaky infekčního onemocnění. Dosud byla tato možnost jen u Čechů a u cizinců s trvalým nebo přechodným pobytem v ČR, uvedl ministr Adam Vojtěch (za ANO) na twitteru.

Kontroly na hranicích byly zavedeny od pondělí 07:00. Za prvních 24 hodin policisté na vybraných deseti hraničních přechodech na jihu a západě země zkontrolovali 35.834 vozidel, přičemž 65 aut odstavili kvůli podezření na koronavirus. Víc než 9000 lidem hasiči změřili teplotu, do karantény putovalo šest osob.

Na přechodech postupně vzniká zázemí pro odběry vzorků od lidí s podezřením na nákazu koronavirem. Testovaní lidé budou muset na hranicích vyčkat zhruba 30 minut do chvíle, než bude k dispozici výsledek jejich vyšetření. Podobně se bude nyní přistupovat i k zahraničním turistům. Pokud se u nich nemoc ve zrychleném testu ukáže, půjdou do dvoutýdenní karantény. Běžné laboratorní testy trvají zhruba šest hodin, pozitivní rychlý test musí potvrdit.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je pátek 14. srpna 2020

Očekáváme v 5:00 20°C

Celá předpověď