Stát při úsporách elektřiny spoléhá na dosavadní opatření

foto Elektrické vedení, přenosová soustava - ilustrační foto.

Praha - Česko se chystá na povinné omezení spotřeby elektřiny v částech dne s nejvyšší spotřebou, které v celé EU začne platit od čtvrtka. Stát spoléhá na to, že alespoň pětiprocentní úspory dosáhne kombinací dobrovolných úspor, nezastropováním celkové spotřeby u podnikatelů, úsporami vyvolaných růstem cen ve špičce, kampaní a dalšími už fungujícími opatřeními. Spotřební špičku stanoví podle statistik Energetický regulační úřad (ERÚ). Na dotaz ČTK to dnes uvedla Miluše Trefancová z tiskového oddělení ministerstva průmyslu a obchodu.

EU o povinných úsporách ve spotřebě energií ve špičce rozhodla ve snaze minimalizovat využívání drahé výroby z plynu. Státy EU se tak dohodly, že od začátku prosince do konce března sníží o pět procent spotřebu elektřiny ve špičce. Časové úseky vybrané pro úspory při tom mají tvořit aspoň desetinu zimních měsíců.

Opatření se týká i Česka. Dobu, kdy panuje nejvyšší poptávka po elektřině, má podle zákonodárci nedávno schválené novely energetického zákona - stanovit ERÚ. "V praxi budou hodiny představující dobu špičky stanoveny ve spolupráci ERÚ a provozovatele přenosové soustavy, na základě dat dodaných provozovatelem přenosové soustavy," řekl ČTK mluvčí úřadu Michal Kebort. ERÚ je podle něj připraven hodiny s nejvyšší spotřeby stanovit do začátku platnosti opatření. Dosud úřad musel čekat na definitivní stvrzení novely, která ho ke stanovení hodin ve spotřební špičce zmocňuje. To se stalo dnes, kdy ji podepsal prezident Miloš Zeman.

Další legislativní úpravy už ovšem stát nechystá. "Technicky předpokládáme, že úspor energie bude dosaženo kombinací různých faktorů a opatření, jako například dobrovolné úspory energie ve špičkových hodinách, pokles spotřeby v důsledku nezastropování celkové spotřeby u podnikatelů, úsporami z titulu růstu cen, kampaně na energetické úspory a podobně," řekla dnes Trefancová.

Vlády EU se na opatření dohodly na konci září poté, co na pozadí ruské války proti Ukrajině vyskočila cena plynu na hodnoty několikanásobně převyšující průměr z minulých let. Byť od té doby výrazně klesla, zůstává plyn ve srovnání s uplynulými roky drahý, což se promítá do cen elektřiny. Důvodem je evropský velkoobchodní systém, v němž se cena elektřiny odvíjí od nejnákladnějšího způsobu výroby potřebného k uspokojení momentální poptávky.

Od prosince začne platit také další opatření, na kterém se zástupci států EU shodli s cílem zmírnění následků energetické krize. To míří proti mimořádným ziskům elektráren s nižšími náklady, než mají ty paroplynové. Českou verzi opatření vláda schválila v první polovině listopadu, kdy rozhodla o zavedení tržního stropu pro výrobní ceny elektřiny.

Částka nad stanovený strop bude podléhat odvodu, ze kterého chce kabinet financovat kompenzace za vysoké ceny energií. Tržní stropy se budou lišit podle jednotlivých výrobních technologií, odvodu nebudou podléhat výrobci s výkonem do jedné megawatthodiny. Opatření, které je rovněž součástí novely energetického zákona má začít platit rovněž od 1. prosince do konce příštího roku.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je neděle 29. ledna 2023

Očekáváme v 19:00 -3°C

Celá předpověď