Stát podle Babiše obcím bohatě vrátí, o co přijdou kvůli bonusu

foto Předseda vlády Andrej Babiš (na snímku z 28. května 2020).

Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) je přesvědčen, že vláda bohatě vrátí obcím na dotacích peníze, o které přijdou kvůli schválení kompenzačního bonusu pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) a malé společnosti s ručením omezeným. Novinářům to řekl dnes při prohlídce rekonstruovaného Negrelliho viaduktu. Kabinet by podle něj mohl také zvýšit podíl, kterým se stát na investičních projektech v rámci dotací účastní.

Babiš řekl, že v souvislosti s koronavirovou krizí, která si vyžádala revizi státního rozpočtu, požádal ministry o předložení všech připravených investičních projektů. "Dostaneme se letos na rekordní částku, 150 miliard, taková ještě nikdy nebyla, a to nás ještě čeká revize stávajícího rozpočtu," konstatoval Babiš.

Sněmovna tento týden odmítla návrh Senátu, aby se kompenzační bonus vyplácel přímo ze státního rozpočtu, nikoli jen z vybraných daní z příjmů zaměstnanců. Podle senátorů a dalších odpůrců může připravit současný způsob výplaty příspěvku obce o 11 miliard a kraje o čtyři miliardy korun.

Babiš připustil, že samosprávy o peníze přijdou. "Jsem přesvědčen, že my jim tu částku bohatě vrátíme navýšením dotací a pravděpodobně i navýšením poměru dotací, který je dnes 70 procent stát a 30 procent obce," řekl premiér. Motorem růstu se podle Babiše musí stát stavebnictví, soustředit se chce na byty.

Novinářům řekl, že chce navštívit bývalé kasárny v pražském Karlíně. "My se tam teďka zastavíme a podíváme se, jestli skutečně například bychom tam nemohli zainvestovat, i možná do bytů," uvedl. Bytů je podle něj v Česku málo a pokud nestaví samosprávy, nad výstavbou by se musí zamyslet stát.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pondělí 6. července 2020

Očekáváme v 9:00 22°C

Celá předpověď