Stát má dostat od firmy Kámen Zbraslav 100 milionů Kč kvůli sesuvu půdy na D8

foto Ilustrační foto - U Dobkoviček na Litoměřicku byla 26. dubna zahájena likvidace sesuvu půdy z rozestavěné dálnice D8. Svah zavalil asi 200 metrů dlouhý hotový úsek dálnice v roce 2013.

Praha - Stát má dostat od společnosti Kámen Zbraslav 100 milionů korun kvůli sesuvu půdy na rozestavěnou dálnici D8 na Litoměřicku. Rozhodl o tom dnes Obvodní soud pro Prahu 5. Nevyhověl však žalobě v plném rozsahu, stát původně žádal miliardu korun. Podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) mohly za sesuv práce v přilehlém kamenolomu, jehož provozovatele žalovalo. Upozornil na to server Aktuálně.cz. Rozhodnutí je zatím nepravomocné a mluvčí ŘSD Jan Rýdl ČTK řekl, že se organizace nejspíš kvůli míře přiznaného odškodnění odvolá. Odvolat se chce i společnost Kámen Zbraslav.

Sesuv zavalil na počátku června 2013 rozestavěný úsek dálnice na Litoměřicku v délce asi 200 metrů a poškodil i nedalekou železniční trať. Stavbu dálnice to zastavilo na téměř dva roky. ŘSD chtělo po kamenolomu 797 milionů Kč, Správa železnic dalších 240 milionů Kč. Stát za viníka v žalobě označil právě firmu Kámen Zbraslav. Ta vinu odmítá s tím, že sesuv byl důsledkem nevhodného umístění stavby a také nepříznivého počasí.

Podle soudkyně Michaly Dvořákové byla firma Kámen Zbraslav za sesuv částečně odpovědná. Nařídila jí proto uhradit škodu ve výši 100 milionů korun. Rozhodnutí je ovšem zatím nepravomocné. Právní zástupce společnosti Kámen Zbraslav Pavel Sedláček uvedl, že závěry rozsudku jsou rozporuplné. "Budeme se samozřejmě odvolávat," řekl dnes večer České televizi.

Možnosti odvolat se pravděpodobně využije také ŘSD, uvedl jeho mluvčí Rýdl. Ředitelství se chce podle něj ale nejprve seznámit s odůvodněním rozsudku. Organizace kvituje, že soud rozhodl o zavinění sesuvu ze strany kamenolomu, rozchází se však v názoru na jeho míru. "Největší podíl měly mít srážky. Ty jsou ale v kontextu Horního zákona důlní vodou, za kterou odpovídá kamenolom. Samotná výše škody tak bude předmětem dalšího soudního přezkumu i našeho odvolání," uvedlo dále ŘSD.

V případu bylo vypracováno několik znaleckých posudků. Ty, které předložili zástupci kamenolomu i státu, se ovšem značně lišily. Soudkyně si proto následně vyžádala revizní posudek, který vypracovali zástupci Akademie věd ČR. Znalci se v něm shodli, že k sesuvu přispělo několik faktorů, bez nichž by nenastal. Podle znalců byl svah dlouhodobě nestabilní a podmínky na místě nebyly brány dostatečně v úvahu. Zároveň se znalci shodli, že stát i kamenolom spolu při stavbě nekomunikovaly.

Žalobou se obvodní soud začal zabývat už téměř před pěti lety.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je úterý 29. listopadu 2022

Očekáváme v 21:00 1°C

Celá předpověď