Starostové velkých italských měst žádají Draghiho, aby zůstal premiérem

foto Ilustrační foto - Mario Draghi na setkání G20 v Římě v roce 2021.

Řím - Starostové velkých italských měst vyzvali premiéra Maria Draghiho, aby zůstal předsedou vlády. Apelovali také na parlamentní strany, aby vyřešily krizi v široké vládní koalici a zabránily předčasným volbám. Učinili tak v dopise, který podle deníku Il Messagero podepsali starostové Říma, Milána, Turína, Florencie, Janova či Neapole. Předčasné volby, jež by se mohly konat na podzim, si podle průzkumu, který zveřejnil deník La Repubblica, nepřeje 53 procent Italů.

"Jako starostové, kteří dělají každý den obtížná rozhodnutí a řeší problémy naši občanů, vyzýváme Maria Draghiho, aby pokračoval v úřadu," píše se v dopise jedenácti starostů. Ti rovněž důrazně vyzvali všechny politické strany v parlamentu, aby myslely na obecné blaho a zájmy země upřednostnily před vnitrostranickými problémy.

Nestraník Draghi, který je premiérem od loňského února, podal ve čtvrtek demisi poté, co jeho vláda sice dostala v Senátu důvěru, hlasování se ale neúčastnil jeden z hlavních koaličních partnerů Hnutí pěti hvězd (M5S) expremiéra Guiseppeho Conteho. Ten považuje za nedostatečnou pomoc domácnostem a podnikatelům, kterou vláda nachystala v podpůrném balíku v hodnotě 23 miliard eur (562 miliard Kč). Podle analytiků se ale Conte snaží získat zpět přízeň voličů své straně zmítané už dlouho rozpory. Prezident Sergio Mattarella Draghiho demisi odmítl a vyzval ho, aby ve středu předstoupil před zákonodárce. Podle tisku to udělal v naději, že strany se dohodnou.

"Pokud bude rozpuštěn parlament, nebudeme moci schválit reformy a přijdeme o část prostředků od EU z koronavirového fondu obnovy," řekl o víkendu ministr zahraničí Luigi di Maio. Ten minulý měsíc kvůli neshodám s Contem, mimo jiné i o další vojenskou pomoc Ukrajině, opustil M5S a založil stranu Společně pro budoucnost. S ním odešlo z parlamentních frakcí M5S v obou komorách šest desítek zákonodárců. M5S tak v pozici nejsilnější strany v dolní komoře vystřídala krajně pravicová Liga, v Senátu mají tyto dvě strany stejně zástupců.

Podle průzkumu agentury Izi si většina Italů nepřeje předčasné volby a 55,5 procenta se domnívá, že pokud Draghi odstoupí, měla by být ustavena úřednická vláda, jež by zemi dovedla k řádným volbám. Ty se mají konat nejpozději koncem května příštího roku.

Rovněž šéf menší strany Živá Itálie Matteo Renzi se vyslovil pro pokračování vlády a v sobotu oznámil, že jeho strana začala sbírat podpisy pod petici za setrvání Draghiho v úřadu premiéra. Strana doufá, že do středy nasbírá 100.000 podpisů.

Pro předčasné volby, které by se konaly v době vrcholící energetické krize i schvalování italského rozpočtu, jsou dvě formace, obě krajně pravicové, Liga a strana Bratři Itálie, která ale není součástí vládní koalice. Další pravicová strana Vzhůru Itálie expremiéra Silvia Berlusconiho se jasně nevyjádřila.

Draghi přitom začátkem loňského roku zabránil předčasným volbám, když vytvořil vládu široké vládní koalice, v níž jsou zastoupeny téměř všechny parlamentní strany, od středolevé Demokratické strany (PD) po krajně pravicovou Ligu. Od posledních parlamentních voleb v roce 2018 má Itálie už třetí vládu. První dvě sestavil Conte, ještě jako nezávislý. První se rozpadla v létě 2019, když z koalice odešla Liga, za pádem Conteho druhé vlády byly spory o plán obnovy ekonomiky a rozdělení téměř 200 miliard eur (skoro pět bilionů Kč) z evropského fondu na obnovu ekonomik po pandemii covidu-19.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je úterý 29. listopadu 2022

Očekáváme v 21:00 1°C

Celá předpověď