Starostou Náchoda je počtvrté sociální demokrat Birke, koalice má 17 z 27 míst

foto Ilustrační foto - Jan Birke (na archivním snímku z 19. října 2018).

Náchod/Praha - Starostou v devatenáctitisícovém Náchodě se dnes opět stal sociální demokrat Jan Birke, který byl v komunálních volbách lídrem jasně vítězného uskupení nazvaného Jan Birke pro Náchod. Birke je starostou od roku 2010. Ve funkci prvního místostarosty bude pokračovat sociální demokrat Jan Čtvrtečka (Jan Birke pro Náchod) a druhým místostarostou byl opět zvolen také František Majer (ODS, STAN, Východočeši). Novým místostarostou se dnes stal Milan Vik (Patrioti Náchoda). Majer, který je členem hnutí STAN a Vik budou neuvolněnými, tedy ne plně placenými místostarosty. ČTK to dnes řekla mluvčí radnice Nina Adlof. Ustavující zastupitelstvo se dnes konalo ve velkém sále Městského divadla Dr. J. Čížka.

Birke byl dnes zvolen drtivou většinou zastupitelů, z 26 přítomných ho volilo 24, tedy včetně většiny opozice. Jeden zastupitel byl řádně omluven. "Děkuji za důvěru, která my byla v tajné volbě vyjádřena. Mou prioritou v následujícím volebním období bude zahájení stavby obchvatu Náchoda, zahájení výstavby lázní, výstavby bytů v areálu Tepny a stavba tenisové haly a loutkového divadla. Chci město řídit stejně odpovědně jako doposud, a to společně s kolegy, kterým věřím a mohu se na ně spolehnout," uvedl dnes pro ČTK Birke.

V Náchodě povládne uskupení Jan Birke pro Náchod sdružující sociální demokraty a nezávislé kandidáty v koalici s koalicí ODS, STAN, Východočeši a Patrioty Náchoda. V sedmadvacetičlenném zastupitelstvu má trojkoalice 17 hlasů. V opozici budou Piráti, TOP 09, Zelení, kteří vystupují pod značkou Za moderní Náchod s úctou k tradicím, dále hnutí ANO, SPD a KDU-ČSL.

V devítičlenné radě má uskupení Jan Birke pro Náchod šest míst, koalice ODS, STAN, Východočeši dvě a Patrioti Náchoda jeden mandátů. V radě usednout také neuvolnění radní občanský demokrat Jan Falta (ODS, STAN, Východočeši), nezávislá kandidátka Lenka Hronková (Jan Birke pro Náchod), nezávislá kandidátka Edita Nováková (Jan Birke pro Náchod, nezávislý kandidát Tomáš Magnusek (Jan Birke pro Náchod) a sociální demokrat Martin Tesař (Jan Birke pro Náchod).

Kandidátka Jan Birke pro Náchod získala v letošních komunálních volbách 12 mandátů v zastupitelstvu, druhé skončilo ANO se čtyřmi mandáty a třetí Piráti, TOP 09, Zelení budou mít tři zastupitele. Čtvrtí ODS, STAN, Východočeši získali tři mandáty, dva zastupitele budou mít na pátém místě Patrioti Náchoda. Šestá je KDU-ČSL se dvěma mandáty. Sedmou příčku obsadí SPD s jedním zastupitelem.

Na koalici se po volbách před čtyřmi lety dohodla vítězná ČSSD s koalicí ODS a STAN, KDU-ČSL a Patrioty města Náchoda. V sedmadvacetičlenném zastupitelstvu měla čtyřkoalice 19 hlasů. Funkci starosty obhájil Birke (ČSSD). Sociální demokraté ve volbách v roce 2018 získali v náchodském zastupitelstvu 11 křesel, koalice ODS a STAN měla tři mandáty, tři křesla získali i lidovci. Patrioti města Náchoda měli dva mandáty. V opozici skončilo hnutí ANO s pěti mandáty a uskupení Pirátů a Zelených se třemi mandáty.

Ustavující jednání pražského zastupitelstva bude 3. listopadu

Ustavující jednání pražského zastupitelstva se bude konat ve čtvrtek 3. listopadu. ČTK to dnes řekl dosluhující primátor Zdeněk Hřib (Piráti). S vyhlášením termínu musel čekat na rozhodnutí Městského soudu v Praze o podaných stížnostech na zářijové komunální volby. Všechny soud zamítl, vyplývá z informací na úřední desce soudu. Obrátit se na soud se stížnostmi na průběh voleb či zpochybnit zvolení některého z kandidátů mohli lidé do 7. října. K soudu dorazilo celkem 23 stížností na volby na pražský magistrát a radnice městských částí.

"Je to poslední čtvrtek, na který to vychází podle zákonných lhůt a rozhodnutí soudu," uvedl Hřib. Pravidelná jednání pražských zastupitelů začínají tradičně ve čtvrtek ráno.

Návrh programu ustavujícího zasedání pražského zastupitelstva schválili radní na svém pondělním jednání. Všichni zvolení zastupitelé složí slib. V případě, že do té doby vznikne v metropoli nová magistrátní koalice, mohl by být volen nový primátor, jeho náměstci a radní. Postup vyjednávání tomu ale zatím nenasvědčuje. Pokud nový primátor a nová rada nebudou zvoleni, pokračuje v řízení města dosavadní primátor a současní členové rady.

Městskému soudu v Praze dorazilo 23 návrhů zpochybňujících volby do pražského zastupitelstva a zastupitelstev městských částí, což je proti volbám před čtyřmi lety o dva méně. Šest stížností bylo na magistrát a zbylé na 11 radnic. Stěžovatelé se na soud obraceli mimo jiné s návrhy na zneplatnění voleb, přepočítání hlasů a v několika městských částech stěžovatelé podali návrh kvůli podezření, že někteří kandidáti sice mají v dané městské části trvalé bydliště, ale bydlí jinde.

Volby na magistrát v Praze letos vyhrála koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), která získala 19 mandátů v 65členném zastupitelstvu. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Čtvrtá Praha Sobě má 11 mandátů, pět zastupitelů bude mít na pátém místě STAN. Šestá je SPD se třemi mandáty. Voleb se zúčastnilo 43,91 procenta voličů. Za preferovanou označil vítěz voleb koalici kopírující vládní formát Spolu, Piráti a STAN, jednání o ní zatím nepokročila.

Spolu a STAN v Praze se dnes opět shodly, Piráti se jednání nezúčastnili

Zástupci pražského Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a STAN se dnes znovu shodli na programových otázkách případné pražské koalice. Schůzky se nezúčastnili představitelé Pirátů. Koalice Spolu je pozvala na pokračování jednání ve čtvrtek dopoledne. Novinářům to dnes řekl člen vyjednávacího týmu Spolu Zdeněk Zajíček (ODS). Dodal, že pozvánka platí pouze pro Piráty, nikoliv pro Prahu Sobě, se kterou Piráti uzavřeli dohodu o společném vyjednávání.

Dnes se schůzky zúčastnili členové programových týmů stran a probírali jednotlivá témata týkající se řízení města. Zástupci Spolu v úterý uvedli, že Piráty zvou i na dnešní schůzku, členům pirátského programového týmu se však podle dnešního Zajíčkova vyjádření termín nehodil.

Zajíček dodal, že zástupci STAN a Spolu se dnes opět na programových otázkách shodli. "Se STAN máme programovou shodu úplně největší ze všech partnerů, o kterých uvažujeme. Diskuse už probíhá opravdu jenom k doladění určitých priorit a zpřesnění některých věcí, protože ve všech klíčových oblastech je shoda velmi vysoká," řekl. Dodal, že pokud by na další schůzku přišli Piráti, jsou připraveni jednotlivá témata znovu otevřít. Mandáty Spolu a STAN na většinu v pražském zastupitelstvu nestačí.

Zajíček zopakoval, že Spolu chce stále uzavřít koalici na vládním půdorysu se STAN a Piráty, a to bez ohledu na vznik aliance Pirátů a Prahy Sobě o společném vyjednávání. O jiném řešení podle něj začne Spolu jednat až v případě, že se Piráti jednoznačně vyjádří v tom smyslu, že tuto koalici nechtějí. "Je to pořád tak, že není úplně jednoznačná odpověď," uvedl.

Zástupci Spolu, Pirátů a STAN se sešli v úterý, schůzka posun nepřinesla. Spolu nadále odmítá přibrat do možné koalice také hnutí Praha Sobě. Naopak Piráti na přítomnosti hnutí trvají, když s ním v minulém týdnu uzavřeli Alianci stability a v jednáních chtějí postupovat výhradně společně. Zástupci Spolu dále řekli, že dveře pro Piráty, pokud by si rozmysleli alianci s Prahou Sobě, nechávají stále otevřené, což dnes Zajíček zopakoval.

Koalice Spolu po letošních komunálních volbách v Praze získala v 65členném zastupitelstvu 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Čtvrtá Praha Sobě má 11 mandátů, pět zastupitelů bude mít na pátém místě STAN. Šesté je hnutí SPD se třemi mandáty.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je úterý 28. března 2023

Očekáváme v 21:00 0°C

Celá předpověď