Stanjura: Snížením DPH z potravin na 12 procent přijdou rozpočty o 12 miliard Kč

foto Čerstvě upečený chléb. Ilustrační foto. 

Praha - Vládou navrhované snížení sazby DPH u potravin o tři procentní body na 12 procent bude znamenat snížení příjmu veřejných rozpočtů o zhruba 12 miliard korun. Tuto částku uspoří daňoví poplatníci, ale jen v případě, že obchodníci snížení sazby plně promítnou do cen. V diskusním pořadu Partie televize Prima to uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

"Ty tři procentní body jsou úspora pro daňové poplatníky o 12 miliard korun, pokud se plně projeví snížení DPH na ceně," řekl Stanjura. Účinnější než kontroly obchodníků je podle Stanjury tlak spotřebitelů.

Pokud by vláda v konsolidačním balíčku zvolila pro potraviny nulovou sazbu, byl by podle Stanjury výpadek příjmů 60 miliard korun.

Stanjura dodal, že poměrně složitou debatu vedla vládní koalice o přesunu nápojů ze sazby 15 na 21 procent. Do této sazby spadla i kojenecká voda. Podle ministra některé strany koalice silně prosazovaly vyšší zdanění slazených nealkoholických nápojů a kvůli zachování jednoduchosti systému bude vyššímu zdanění podléhat i kojenecká voda. "V té debatě zaznívaly silné argumenty jak danit slazené nápoje a zase v okamžiku, kdy má být jednotný systém, je dobré mít jednu sazbu," uvedl Stanjura.

Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala uvedl, že by chápal navrhované snížení počtu sazeb DPH ze tří, tedy z deseti, 15 a 21 procent, na dvě (12 a 21 procent) jako zjednodušení systému, ale v konceptu přijatém vládou jde o úplný nesmysl, ve kterém nikdo nevyhraje. Tři procentní body u DPH na potraviny si podle něj nechají obchodníci. "Nikdo z obchodníků dolů s cenou nepůjde," podotkl.

U zvýšení DPH na točené pivo z deseti na 21 procent se Stanjura podle svého vyjádření jednání nevyhýbá, ale nepředpokládá, že by nastala nějaká změna.

Vládní koalice chce poslancům předložit balíček 58 ozdravných opatření ve formě dvou zákonů, kdy jeden bude řešit důchodovou reformu a druhý zbylá opatření. Opoziční SPD je podle Fialy připravena návrhy obstruovat.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je sobota 27. května 2023

Očekáváme v 21:00 13°C

Celá předpověď