STAN si zvolí nové vedení 23. července v Hradci Králové, Rakušan má podporu

foto Schůze vlády, 29. června 2022, Praha. Na snímku je ministr vnitra Vít Rakušan.

Praha - Mimořádný sněm hnutí Starostové a nezávislí (STAN) se uskuteční 23. července v hotelu Aldis v Hradci Králové. Předseda hnutí Vít Rakušan bude post obhajovat, podporu mu vyjádřily všechny kraje, v nichž už se konaly sněmy. Vedle Rakušana nominovaly do předsednictva STAN 24 lidí. Vládní hnutí sněm svolalo mimo jiné kvůli obvinění pražského politika STAN Petra Hlubučka v souvislosti s hospodařením pražského dopravního podniku.

Starostům se z velké části rozpadlo vedení, které zvolil sněm loni v létě. Ministr školství Petr Gazdík skončil kvůli kontaktům s dalším obviněným v kauze Dozimetr, podnikatelem Michalem Redlem, nejen ve vládě, ale i jako místopředseda STAN. Ze čtveřice řadových místopředsedů tak zůstala pouze místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová. V březnu totiž na post rezignoval europoslanec Stanislav Polčák, poslední z místopředsedů Věslav Michalik v červnu náhle zemřel. První místopředseda Jan Farský pak v posledních měsících tráví čas v USA kvůli stipendiu.

"Nacházíme se v nelehké době, naše hnutí stojí na křižovatce. Na sněmu musíme - a hlavně chceme - udělat tlustou čáru za kauzou člověka, který absolutně nereprezentoval hodnoty hnutí. My teď děláme všechno pro to, abychom p rokázali, že hnutí tvoří úplně jiní lidé a stojí na jiných, čistých základech. Jsme připraveni získat důvěru lidí zpět," uvedl Rakušan.

Podpořily ho všechny krajské organizace, ve kterých už se konaly sněmy. V Plzeňském kraji je v plánu příští týden.

Kromě Rakušana jednotlivé krajské sněmy do předsednictva STAN nominovaly 24 lidí. Jsou mezi nimi Farský, Kovářová, ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek, středočeská hejtmanka Petra Pecková, senátor David Smoljak, poslanec Jan Lacina nebo první místopředseda poslaneckého klubu Lukáš Vlček.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je pátek 24. března 2023

Očekáváme v 19:00 13°C

Celá předpověď