STAN a Piráti: Stát by měl na test přispívat víc než 60 korun

foto V uherskohradišťské skupině Mesit holding proběhlo 2. března 2021 testování zaměstnanců na koronavirus. Skupina zaměstnává asi 1200 lidí a sdružuje firmy působící zejména v elektrotechnickém průmyslu, kovovýrobě a slévárenství.

Praha - Stát by měl podle koalice Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) firmám přispívat alespoň 80 nebo 100 korun na test na covid-19. Představitelé stran to řekli dnes novinářům ve Sněmovně. Dostatečně kvalitní a citlivý test nelze podle Pirátů a STAN koupit za 60 korun, které má ČR podle vládního plánu přispívat na každý test firmám prostřednictvím úlev ze zdravotního pojištění. Starostové kritizovali, že i po roce vznikají koronavirová opatření chaoticky. Nekompetentnost vlády podle STAN vede ke ztrátám životů.

Fotogalerie

Vláda schválila povinné testování ve firmách v pondělí. Podniky nad 250 zaměstnanců budou muset začít ve středu, do 12. března musejí otestovat všechny pracovníky. Podniky s 50 až 249 lidmi začnou s testováním v pátek a všichni pracovníci budou muset mít testy hotové do 15. března. Rakušan řekl, že STAN a Piráti na problém upozorňují už čtvrt roku. Testovat se podle něj mělo již dávno.

Pokud se budou využívat testy pořízené pro testování ve školách, považuje to za riziko. "Údajně je citlivost těchto testů někde okolo 45 procent," uvedl Rakušan. I Rakousko, které bylo při testování vzorem, podle něj již hledá jiné možnosti. Dostatečně citlivé testy lze pořídit za 80 nebo 100 korun, doplnil. "Podle zástupců průmyslových svazů nelze za 60 korun nakoupit kvalitní test, který bude mít vysokou citlivost," řekl. Nechápe, proč stát víc nezapojí také testy českých výrobců.

Ministerstvo práce a sociálních věcí by mělo podle STAN připravit předpis, který zakotví povinnost zaměstnance v době pandemického rizika nechat se otestovat. "Bez toho nebudou mít zaměstnavatelé dostatečný právní rámec, aby testování mohli určit jako povinné pro všechny," vysvětlil. Předseda Pirátů Ivan Bartoš řekl, že chybí manuál výkladu stávajícího zákoníku práce. "Nejde, aby vláda řekla firmám a zaměstnancům, že se budou povinně testovat a nebylo to patřičně ošetřeno v zákoně," dodal.

Na příkladu závodních jídelen Starostové kritizují, že vláda s nařízeními přichází překotně ze dne na den. Kabinet v pondělí oznámil, že stravování ve firemních jídelnách nebude možné ode dneška. Dnes usnesení změnil tak, že reguluje sezení u stolů. "Tato nekompetentnost vede ke ztrátám životů. Vede k likvidaci ekonomiky," řekl první místopředseda STAN Jan Farský. Vláda je podle něj paralyzována strachem premiéra Andreje Babiše (ANO). Předseda vlády se nebojí o národ, ale sám o sebe a jen ukazuje na lidi, na které "hodit" své chyby, míní Farský.

Rakušan nevěří tomu, že se za tři týdny skutečně situace zlepší natolik, že by bylo možné rozvolňovat pravidla v Česku. Teprve za 14 dní se totiž mohou na stavu epidemie začít projevovat dnešní kroky. Podle Farského jsou nynější řešení polovičatá. "Vláda ještě v pátek nebyla schopná říct, jaká opatření mají připravená, to je totální chaos a bezvládí," uvedl.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je čtvrtek 22. dubna 2021

Očekáváme v 21:00 7°C

Celá předpověď