Štáb doporučil krizová opatření k zvýšení kapacity krematorií

foto Ilustrační foto - Pracovník jihlavského krematoria 10. listopadu 2020 připravuje rakev se zesnulým u kremační pece.

Praha - Ústřední krizový štáb doporučil ministerstvu pro místní rozvoj, aby do pondělního jednání vlády připravilo krizové opatření umožňující maximální využití krematorií v době epidemie koronaviru. Šéf štábu, ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ČTK řekl, že opatření by mělo obsahovat zákaz dovozu těl ke kremaci ze zahraničí, uvolnění emisních limitů krematorií a omezení spalování v nich jen na lidské ostatky. Chce tak zamezit situaci, kdy by krematoria přestala situaci zvládat. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), do jehož kompetencí obor pohřebnictví spadá, uvedlo, že vládě předloží preventivní návrh zákazu spalování těl cizinců.

Vedle Moravskoslezského kraje se podle Hamáčka mohou až k hranici naplnění kapacit v příštích dnech dostat i zařízení v dalších krajích. Nejvíc volných kapacit mají nyní Praha a Liberec, celkově v Česku funguje 27 krematorií. Část z nich, hlavně ta v příhraničí, slouží také ke kremaci zesnulých převážených zejména z Německa a Rakouska, řekl ČTK předseda Asociace pohřebních služeb Jaroslav Mangl.

"Po ověření aktuálních dat od Sdružení pohřebních služeb předložíme vládě preventivní návrh opatření zákazu spalování těl cizinců. Dříve byl dovoz v řádech desítek těl za celou Českou republiku nejvíce z Německa a Polska. Ale na základě zkušeností z podzimního průběhu pandemie se pohřební služby ponaučily a samy ve velké míře omezily přijímání těl ze zahraničí. Nikdo z nás ovšem neumí předjímat další vývoj epidemie," sdělil ČTK mluvčí MMR Vilém Frček.

Hlavní hygienička Jarmila Rážová dnes uvedla, že u zemřelých s covidem nic nebrání pohřbu do země. Pohřbů do země obecně je ale podle Hamáčka průměrně v Česku 30 za den v porovnání se stovkami prováděných nyní žehem, vždy jde o přání rodiny. Tento údaj potvrdilo i MMR. I podle Mangla zvlášť v zimě tvoří pohřby do země pouze zlomek počtu žehů. MMR uvedlo, že celková kapacita krematorií v Česku je 745 těl zemřelých denně.

V rámci krizového štábu dnes vznikla skupina za účasti hasičů, představitelů ministerstva pro místní rozvoj a zástupců pohřebních služeb, která bude každý den hodnotit kapacity krematorií a organizovat případné převozy těl. Ústřední krizový štáb vydal také pokyn, aby při převozech mohly pomáhat dopravní prostředky hasičů či vojáků. Tři roky stará novela zákona o pohřebnictví uvádí, že k převozům těl mohou být využívány pouze speciální pohřební vozy. "Ústřední krizový štáb vydal pokyn, aby takovéto převozy byly činěny prostředky hasičského sboru nebo armády. Podle našich legislativců to je v pořádku," uvedl Hamáček.

V Česku zemřelo loni do konce listopadu více lidí, než je běžné za celý rok. Podle údajů Českého statistického úřadu zemřelo do konce listopadu 114.781 lidí. Za 11 měsíců roku počet úmrtí překonal i celý rok 2015, který byl s více než 113.000 mrtvými za posledních deset let rekordní. V letech 2018 a 2019 bylo mrtvých přes 112.000. Důvody nárůstu úmrtnosti statistiky neuvádějí, pravděpodobně k němu ale přispěla epidemie nemoci covid-19. Do konce roku si covid v Česku vyžádal 11.795 obětí. Ke dnešku statistika stoupla na 12.800 zemřelých od začátku epidemie.

Podle středeční ankety ČTK krematoriím ve většině krajů zatím kapacity postačují, i když zesnulých je nyní proti běžnému stavu více. Nárůst počtu mrtvých někde řeší dvousměnným provozem, ve Zlíně uvažují o třetí směně. Na sto procent kapacity pracuje krematorium Vysočanské zahrady na Chomutovsku, vypomáhá mu Most a Mělník. V ostatních krajích se provozovatelé v anketě shodli, že na přelomu října a listopadu byla situace horší. Čekají, co přinesou další týdny, kdy se projeví další nárůst počtu nakažených a hospitalizovaných.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je neděle 18. dubna 2021

Očekáváme v 21:00 6°C

Celá předpověď