Srbský prezident uvedl armádu do pohotovosti kvůli střetům v Kosovu

foto Kosovští policisté zasahují při střetech s etnickými Srby, 26. května 2023, Zvečan, Kosovo.

Bělehrad/Washington - Srbský prezident Aleksandar Vučić dnes uvedl armádu do bojové pohotovosti a nařídil vojenským jednotkám, aby se přesunuly blíž k hranicím s Kosovem. Reagoval tak na střety na severu Kosova mezi etnickými Srby a kosovskou policií, napsala agentura Reuters. Rostoucí napětí dnes ostře kritizoval šéf americké diplomacie Antony Blinken. Kosovského premiéra Albina Kurtiho vyzval Blinken ke změně postupu, uvedl Reuters.

Fotogalerie

Střety v severokosovském okrese Zvečan propukly poté, co se kosovská policie snažila pomoci nově zvolenému albánskému starostovi, aby nastoupil do úřadu. V tom mu bránili místní etničtí Srbové, kteří v této oblasti představují většinu a místní volby bojkotovali. Tamní sdělovací prostředky informovaly, že kosovská policie použila proti davu, který se shromáždil před radnicí, slzný plyn. Protestující zapálili jedno policejní vozidlo.

"Byl nařízen bezodkladný přesun vojáků k hranici Kosova," řekl v živě vysílaném televizním prohlášení srbský ministr obrany Miloš Vučević. "Je jasné, že dochází k teroru proti srbské komunitě v Kosovu," dodal.

Americký ministr zahraničí Blinken kosovskou vládu za násilný vstup do obecních budov na severu země ostře odsoudil, protože to podle něj zvyšuje napětí a nestabilitu. "Vyzýváme premiéra Kurtiho aby okamžitě zastavil tato násilná opatření a opět se soustředil na dialog zprostředkovaný Evropskou unií," napsal Blinken na twitteru.

Blinken dodal, že kroky Kosova byly v rozporu s radami USA a Evropy. "Prudce a zbytečně vystupňovaly napětí, což podkopává naše úsilí pomoci normalizovat vztahy mezi Kosovem a Srbskem a bude mít důsledky pro naše dvoustranné vztahy s Kosovem," cituje z Blinkenova prohlášení Reuters.

Ve čtyřech okresech včetně Zvečanu na severu Kosova žije asi 50.000 Srbů. Ti bojkotovali místní volby pořádané 23. dubna na protest proti tomu, že nebyly splněny jejich požadavky na větší autonomii. Jde o nový zádrhel pro mírovou dohodu, kterou Kosovo a Srbsko uzavřely v březnu letošního roku.

Účast ve volbách byla jen 3,47 procenta a místní Srbové uvedli, že s novými starosty ve čtyřech okresech nebudou spolupracovat, protože nejsou jejich zvolenými zástupci. Všichni čtyři starostové jsou albánské národnosti, která v Kosovu představuje 90procentní většinu obyvatel.

Kosovo vyhlásilo nezávislost na Srbsku v roce 2008. Stalo se tak necelých deset let poté, co Bělehrad ztratil nad touto autonomní oblastí kontrolu v důsledku války a náletů NATO. Srbsko nezávislost neuznává a Kosovo stále považuje za součást svého území.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 30. května 2023

Očekáváme v 15:00 22°C

Celá předpověď