Správa železnic odkoupila od ČD část firmy ČD-Telematika

foto Železnice, koleje - ilustrační foto.

Praha - Správa železnic odkoupila od Českých drah část telekomunikační firmy ČD-Telematika. Převezme úsek, který má na starosti hlavní procesní a inženýrské činnosti související s údržbou a servisem železničního telekomunikačního majetku správy. Zaplatí za něj 280,1 milionu Kč. ČTK o tom dnes informovala v tiskové zprávě Správa železnic (SŽ). O jak velký podíl firmy jde, zatím firma neuvedla. Převede však pod sebe zhruba stovku zaměstnanců z celkového počtu 500 pracovníků ČD-Telematika.

Dokončení transakce podle SŽ završilo čtyřleté jednání mezi oběma subjekty. Odkoupený úsek bude převeden přímo pod Správu železnic. Firma si od ní slibuje zefektivnění správy a údržby telekomunikační infrastruktury klíčové pro provoz železniční dopravy v Česku. Převzatý úsek má na starosti například dohledy nad sítěmi, správu datové a přenosové technologie, regionální řízení staveb nebo konfiguraci a dohledy nad systémem GSM-R.

"V souvislosti s převodem k nám přejde téměř stovka dosavadních pracovníků ČD - Telematika. Pomohou nám vybudovat vlastní organizační strukturu na projektové vedení a dohled nad údržbou a správou železničního telekomunikačního majetku, který vlastníme,“ uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Schválená podoba spolupráce se Správou železnic přinese podle šéfa ČD-Telematika Jana Hobzy nejlepší užitek všem stranám. "Navíc se nezbavíme naší expertizy v této oblasti, naopak ji můžeme bez problémů nabízet i dalším našim zákazníkům v plném a nezměněném rozsahu,“ podotkl Hobza.

Příprava celého převodu začne v lednu. Dokončený by měl být v průběhu třetího čtvrtletí příštího roku.

ČD-Telematika nabízí ICT služby státním i soukromým organizacím, zejména internetové, datové a telekomunikační služby. Firma působí také v dopravě, kde spolupracuje s Českými drahami na vybavení vlaků bezpečnostními technologiemi. Stoprocentním vlastníkem jsou České dráhy.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 29.12.2025 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je pondělí 29. prosince 2025

Očekáváme v 17:00 2°C

Celá předpověď