Inflace v listopadu stoupla nejvýše od října 2012

foto Spotřebitelské ceny v ČR - vývoj od listopadu 2018 do listopadu 2019.

Praha - Meziroční inflace v listopadu stoupla na 3,1 procenta z říjnových 2,7 procenta, tedy na nejvyšší hodnotu od října 2012. Meziměsíčně byly ceny vyšší o 0,3 procenta, informoval dnes Český statistický úřad. Podle analytiků byl nárůst inflace nad tři procenta překvapivý a způsobený především rozkolísaností cen potravin.

U řady potravin došlo po říjnovém poklesu k růstu, upozornili statistici. "Příkladem může být cukr, jehož cena v říjnu klesla o 6,9 procenta a v listopadu naopak vzrostla o 13,6 procenta. Dále rostly ceny vepřového masa, ovoce a zeleniny," uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Proti loňskému listopadu vzrostly rovněž ceny za bydlení. Nájemné z bytu zdražilo o 3,8 procenta, vodné a stočné o 2,6 procenta a elektřina o 11,5 procenta.

Vývoj inflace podle ekonomů nepovede k tomu, že by Česká národní banka zvýšila příští týden úrokové sazby. "Vzhledem k tomu, že příčinou zrychlení inflace byly především rozkolísané ceny potravin, bude ČNB velmi pravděpodobně vyšší inflaci tolerovat a úrokové sazby na svém prosincovém jednání nezmění," uvedl například hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Listopadová inflace přitom byla o 0,2 procentního bodu vyšší než odhady ČNB. "Zveřejněná data jsou kvalitativně v souladu se stávající prognózou ČNB, která předpovídala dočasné zvýšení inflace na přelomu let 2019 a 2020," uvedl dnes ředitel sekce měnové ČNB Petr Král.

Ekonom ČSOB Petr Dufek upozornil, že tři čtvrtiny inflace jdou na vrub dražšího bydlení a potravin, tedy položek spotřebitelského koše, na něž má politika ČNB zanedbatelný vliv. Analytik UniCredit Bank Jiří Pour pak vidí překročení tříprocentní inflace jako jednorázovou záležitost.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je sobota 15. srpna 2020

Očekáváme v 11:00 20°C

Celá předpověď