Španělský soud zrušil evropské zatykače na Puigdemonta a ministry

foto Sesazený katalánský premiér Carles Puigdemont na tiskové konferenci v Bruselu.

Madrid - Španělský nejvyšší soud dnes zrušil evropské i mezinárodní zatykače na bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta a čtyři exministry pobývající už několik týdnů v Belgii. Nečekaný krok soudce zdůvodnil mimo jiné tím, že politici projevili vůli vrátit se do Španělska. Tam jim ale stále hrozí zatčení, neboť španělské zatykače soudce ponechal v platnosti. Belgická justice posléze zrušila předběžná opatření vůči pětici Katalánců, která tak nyní může volně kamkoli vycestovat, informoval deník La Vanguardia.

Soudce španělského nejvyššího soudu Pablo Llarena kauzu Madridem sesazené katalánské vlády převzal před více než týdnem od soudkyně Carmen Lamelaové, která evropský, mezinárodní i španělský zatykač na Puigdemonta a exministry vydala začátkem listopadu. Důvodem se stalo obvinění ze vzpoury kvůli jejich snahám o nezávislost Katalánska, za což jim hrozí až 25 let.

Pojem vzpoura ale belgické právo nezná, a proto média už dříve spekulovala, že Belgie možná vydá Katalánce jen na základě španělského obvinění ze zpronevěry veřejných fondů. Podle deníku El País by v takovém případě španělská justice nemohla Puigdemonta a vydané exministry soudit pro vzpouru, ale jen pro zpronevěru. Té se údajně dopustili uspořádáním referenda o nezávislosti Katalánska 1. října.

Pětice katalánských politiků odjela do Belgie poté, co Madrid koncem října převzal přímou správu nad Katalánskem, sesadil tamní regionální vládu a rozpustil katalánský parlament. Volby do něj Madrid vyhlásil na 21. prosince. Týden před volbami se mělo konat jednání soudu v Bruselu, který měl rozhodovat o vydání pětice Katalánců do Španělska.

Soudce Llarena dnes zrušení příkazů vysvětlil jako krok nutný pro to, aby trestné činy, z nichž byla pětice obviněna, posuzovala pouze justice ve Španělsku, a nikoli v jiné zemi. Spolupráce belgických orgánů podle něho není nutná, neboť politici v souvislosti s volbami dali najevo, že se hodlají vrátit dobrovolně.

Rozhodnutí oznámené v den začátku katalánské předvolební kampaně Puigdemontovi podle listu El País dává dvě možnosti. Expremiér, který vede kandidátku druhé nejsilnější separatistické formace Společně pro Katalánsko, se buď vrátí do vlasti, kde bude okamžitě zatčen, nebo povede kampaň z Belgie. Puigdemontův advokát už dnes potvrdil, že jeho mandant se do Španělska v dohledné době nechystá.

Katalánské strany zahájily kampaň, zapojili se obvinění politici

Katalánské politické strany dnes zahájily kampaň před volbami do regionálního parlamentu, které se budou konat 21. prosince. Na straně separatistů se hned první den zapojili do kampaně bývalí ministři sesazené vlády obvinění ze vzpoury, kteří byli v pondělí propuštěni z vazby. Informují o tom španělská média.

Exministři Jordi Turull a Josep Rull dali během svého prvního veřejného vystoupení po více než měsíčním pobytu ve věznici najevo podporu bývalému premiérovi Carlesi Puigdemontovi, který kvůli obavám ze zatčení španělskými úřady pobývá v Belgii.

"21. prosince ukážeme světu jednu věc: kdo přesvědčuje lidi prostřednictvím volebních uren a hlasovacích lístků, a kdo pomocí obušků, zavírání do vazby, útoků a lidí v exilu," řekl médiím Turull s odkazem na zákroky španělské policie při protiústavním referendu o nezávislosti a uvěznění separatistických politiků.

Turull a Rull byli spolu se čtyřmi dalšími exministry v pondělí propuštěni z vazby po zaplacení kauce, bývalý vicepremiér Oriol Junqueras, exministr vnitra Joaquim Forn a dva lídři separatistických organizací však stále za mřížemi zůstávají. Dvojice politiků kandidujících v řadách Puigdemontem vedené koalice Společně pro Katalánsko dnes dala najevo, že jejich propuštění bude jedním z ústředních motivů dvoutýdenní kampaně.

"Jsme smutní kvůli společníkům, které jsme nechali ve vězení. Rozloučení bylo velmi tvrdé. Nepřestaneme, dokud nebudou volní a tato země se nevrátí k normálu," prohlásil Rull, kterému stejně jako dalším obviněným v případě odsouzení hrozí až 25 let vězení.

Společně pro Katalánsko i nejsilnější separatistická strana Republikánská levice Katalánska hodlají v případě volebního úspěchu dále usilovat o nezávislost na Španělsku. Podle průzkumů mají šanci stejně jako v předloňských volbách získat ve 135členném parlamentu absolutní většinu, pouze však velmi těsnou. Stejně tak ale mohou uspět strany podporující jednotu Španělska, mezi nimiž mají největší podporu liberální Ciudadanos a katalánští socialisté.

Unionistické strany dnes podpořil mluvčí centrální vlády v Madridu Íňigo Méndez de Vigo, který vyzval katalánské voliče, aby před hlasováním přemýšleli, kdo zapříčinil současnou krizi v regionu a zavedl Katalánsko do "slepé uličky". "Pokud se nad tím zamyslí, jejich rozhodnutí bude zcela jasné," řekl s tím, že v zájmu Katalánců je setrvání ve Španělsku a Evropě.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je středa 14. listopadu 2018

Očekáváme v 15:00 11°C

Celá předpověď