Španělský cyklista Olano chce po sezóně ukončit kariéru

PRAHA 2. července (SN) - Španělský profesionální cyklista Abraham Olano, bývalý mistr světa v závodě jednotlivců, ohlásil v úterý svůj odchod z pelotonu. Dvaatřicetiletý Bask, který se v barvách stáje ONCE Eroski objeví v sobotu na startu 89. ročníku Tour de France, chce svoji kariéru ukončit po této sezóně a rád by se věnoval rodině.

"Udělal jsem jedno ze svých nejdůležitějších rozhodnutí mého života," řekl Olano, který chtěl původně pokračovat i v příští sezóně. "Čas k odchodu přišel už ale nyní. Život plný radosti a bolesti se blíží ke konci, ale ten druhý, mnohem důležitější čas začíná: skutečný rodinný život," objasnil Španěl. Těší se na to, že "poprvé v mém životě nebudu pod tlakem a budu si užívat života s mou rodinou."

Olano chce skončit i přesto, že je stále v dobré formě. Jako důvod svého rozhodnutí uvedl to, že je pro něj stále těžší se motivovat k tréninkům a závodům. "Fyzicky se cítím dokonale, ale zjišťuji, že stále více ztrácím vůli přinášet oběť a trpět, což samozřejmě život sportovce přináší. Stále častěji se mi stává, že nemám žádnou chuť k tréninku. To je znamení, že by měl člověk přestat."

Světový šampión v závodě jednotlivců z roku 1995 a mistr světa v časovce z roku 1998 chce letošní sezónu zakončit kvalitními výsledky. "Až do října budu ještě tvrdě pracovat. Chci si teď všechny závody více užívat, protože budou mými posledními," objasnil své plány Olano.

K jeho dalším výrazným úspěchům patří i stříbrná medaile v časovce na olympijských hrách v Atlantě 1996 a na MS 1995. Významnou úlohu hrál i v největších etapových závodech. V roce 1998 dokázal po sedmi letech kralování cizinců vyhrát Vueltu, etapový závod Kolem Španělska. Na Tour de France skončil nejlépe čtvrtý v roce 1997, na Giro d'Italia byl druhý v roce 2001 a třetí v roce 1996. S profesionální cyklistikou začal v roce 1992 a ve Španělsku byl považován za nástupce legendárního Miguela Induraina.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

9°C

Dnes je neděle 24. října 2021

Očekáváme v 23:00 3°C

Celá předpověď