Španělsko a Portugalsko otevřely hranice, Řecko a Malta letiště

foto Slavnostní otevření portugalsko-španělské hranice, zleva španělský premiér Pedro Sánchez, král Felipe VI., portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa a portugalský premiér António Costa. From left to right: Spain's Prime Minister Pedro Sanchez, Spain's King Felipe VI, Portugal's President Marcelo Rebelo de Sousa and Portugal's Prime Minister Antonio Costa during a ceremony to mark the reopening of the Portugal/Spain border in Elvas, Portugal, Wednesday, July 1, 2020. The border was closed for three and a half months due to the coronavirus pandemic. (AP Photo/Armando Franca)

Madrid/Atény/Vídeň/Ankara - Španělsko a Portugalsko dnes znovu otevřely společnou hranici, která byla kvůli šíření koronaviru uzavřená více než tři měsíce. Řecko obnovilo provoz regionálních letišť a z vybraných evropských destinací se ode dneška může opět létat i na Maltu. Rakousko v rozporu se seznamem bezpečných zemí přijatých Evropskou unií varovalo před cestami do Srbska a Černé Hory. Turecko kritizuje, že se na unijní seznam nedostalo.

Slavnostní ceremonie otevření společných hranic se na hraničním přechodu mezi městy Badajoz a Elvas zúčastnili španělský král Felipe VI., portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa i premiéři obou zemí Pedro Sánchez a António Costa. Všichni čtyři měli na obličeji roušku. "Pandemie nám poskytla vizi minulosti, kterou nechceme zpět: kontinentu se zavřenými hranicemi," uvedl na twitteru Costa.

Řecko dnes obnovilo provoz regionálních letišť, na která budou moci opět létat mezinárodní spoje. Od 15. června se mohlo ze zahraničí létat jen do Atén a Soluně. Podle agentury Reuters Řecko doufá, že se ještě podaří zachránit letošní turistickou sezónu. Cestovní ruch v zemi zaměstnává asi 700.000 lidí.

Provoz dnes obnovilo 18 regionálních letišť po celém Řecku. Na ostrově Rhodos agentura Reuters hovořila i s turistkou z Česka. "Rozhodli jsme se v této divné době přijet, protože máme pocit, že je to bezpečná země," citovala agentura Zuzanu Vosátkovou.

Cizinci z 25 zemí Evropské unie a 14 zemí mimo ni musí před příletem do Řecka vyplnit formulář a na letištích se budou muset podrobit namátkovým testům na koronavirus. Přímé lety z Británie, Švédska a Turecka povolí Atény až od 15. července.

Své mezinárodní letiště dnes otevřela také Malta. Přistávat na něm budou moci letadla třeba z Francie, Německa, Španělska či Itálie. Přímé lety z Británie zatím Malta neumožní. Britové přitom činí téměř třetinu všech turistů mířících na středomořský ostrov.

"Doufáme, že do konce roku dorazí 700.000 turistů," uvedla ministryně cestovního ruchu Julia Farrugiaová Portelliová. Loni Maltu navštívilo kolem 2,7 milionu turistů.

Evropská unie v úterý schválila seznam 14 zemí, jejichž občané mohou ode dneška cestovat do unijních států. Jsou mezi nimi například Austrálie, Kanada, Japonsko, Korea, Srbsko či Černá Hora. Podmínečně na seznamu jako patnáctá figuruje i Čína, která musí nejprve povolit vstup občanů unijních států na své území. Na listině nejsou například USA a Rusko.

Česko už dříve oznámilo, že hodlá od středy pouštět na své území pouze obyvatele osmi zemí ze schváleného seznamu. Nejsou mezi nimi Čína, Gruzie, Uruguay ani africké státy.

Vlastní seznam má také Rakousko. Místní ministerstvo zahraničí dnes vydalo varování před cestami do balkánských zemí, které nejsou členy EU, tedy do Srbska, Černé Hory, Bosny a Hercegoviny, Severní Makedonie, Albánie a Kosova. První dvě země jsou přitom na seznamu zemí, který v úterý vydala EU. Ministr Alexander Schallenberg dnes řekl, že unijní seznam je jen "doporučením".

Varování rakouského ministerstva znamená, že po příjezdu z daných zemí budou muset lidé předložit negativní test na koronavirus nebo jít na dva týdny do karantény. Rakušanům ministerstvo "naléhavě" doporučuje, aby balkánské země opustili.

Nelibost nad tím, že se na unijní seznam jeho země nedostala, vyjádřil dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Řekl, že rozhodnutí EU bylo "politické", podrobnosti ale nepřidal. Mluvčí turecké diplomacie Hami Aksoy vyzval Brusel, aby "tuto chybu" co nejdříve napravil.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

-1°C

Dnes je pátek 15. ledna 2021

Očekáváme v 19:00 -2°C

Celá předpověď