Soutěžní film Láska pod kapotou je dokument kombinovaný s akčním snímkem

foto V Karlových Varech 24. srpna 2021 pokračoval pátým dnem 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Delegace tvůrců představila ve Velkém sále hotelu Thermal česko-slovenský dokumentární film z prostředí amatérského autokrosu Láska pod kapotou.

Karlovy Vary - V hlavní soutěži karlovarského festivalu měl v úterý večer premiéru další zástupce s českou účastí, film slovenského režiséra Mira Rema Láska pod kapotou. Jde také o další příspěvek dokumentárního filmu, které se letos poprvé mohou v této nejsledovanější soutěžní kategorii utkat s hranými filmy. Snímek vypráví o velké a nezdolné životní síle a podle programového ředitele festivalu Karla Ocha jde trochu o kombinaci dokumentu a akčního filmu.

Vypráví příběh padesátníka Jaroslava, bývalého horníka, který vždy snil o kariéře závodního automobilisty. Ve filmu kromě snahy naplnit své sny prostřednictvím toho, že v autě závodí jeho partnerka, rozšafným způsobem reprezentuje nejen půvaby a zápasy, především ekonomické, jihovýchodní Moravy, ale i stále patrnější propast mezi velkoměstem a venkovem. Podle pořadatelů festivalu, který film zařadili do hlavní soutěže, jde o nebývale charismatický portrét muže bojujícího s traumaty minulosti, který se s odzbrojující přímočarostí upíná k naději na štěstí a důstojný život po boku nové partnerky.

Pro někdejší školní lásku Jitku, která mu po zpackaném manželství vrátila naději a chuť jít dál a je služebně nejstarší autokrosovou řidičkou v Čechách, znovu a znovu staví z ojetin závodní auta a společně doufají ve vítězství. Sportovní klání je jen kulisou pro skutečný „závod života", ve kterém pár zatím nepatřil mezi favority.

Protagonisté filmu Jaroslav Vávra a Jitka Prokipčáková připravili také překvapení všem, kdo čekají na hvězdy před hotelem Thermalem, až se projdou po červeném koberci. S několika limuzínami, které přivezly před večerní premiérou filmu štáb, přijelo i otlučené auto, v němž Jitka závodí a z něhož vystoupila oděná ve své závodní kombinéze doprovázená svým mechanikem a koučem Jaroslavem.

Organizátoři festivalu se rozhodli zapojit do hlavní soutěže dokumenty i proto, aby poukázali na to, jak podobné nálepky jako dokumentární či hraný film mohou být někdy zjednodušující nebo ošemetné, řekl Och před projekcí. "Jde nám o dokumentární filmy ambiciózní, podepřené propracovaným scénářem a sebejistou režií. Dokumenty, které se nebojí postavit hraným filmům," řekl Och.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je neděle 26. června 2022

Očekáváme v 21:00 20°C

Celá předpověď