Soud zrušil zprošťující rozsudek nad Rathovým exporadcem Bušinou

foto Ilustrační foto - Bývalý poradce někdejšího hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha Filip Bušina (na snímku) čeká 12. listopadu na začátek jednání Krajského soudu v Praze. Bušina je obžalovaný s dalšími 13 lidmi ze stamilionových daňových úniků.

Praha - Vrchní soud v Praze dnes zrušil zprošťující rozsudek nad bývalým poradcem středočeského hejtmana Davida Ratha Filipem Bušinou a dalšími pěti lidmi v kauze daňových úniků. Zbylým osmi lidem v případu potvrdil odsuzující verdikt, v jejich části je tak rozhodnutí pravomocné. Zbytkem případu se bude muset zabývat Krajský soud v Praze.

Kauza se týká podezření z krácení daně a praní špinavých peněz v souvislosti s fiktivními fakturami za reklamní činnost. Podle obžaloby vystupovaly v případu "prázdné" firmy bez zaměstnanců a tzv. bílí koně, tedy nastrčení jednatelé, kteří neměli ani představu o své pozici a činnosti firmy. Škodu žalobci vyčíslil na 630 milionů korun.

Podle předsedy odvolacího senátu Marcela Ječného může krajský soud použít odposlechy, které jako důkaz v minulosti zamítnul kvůli nedostatečnému odůvodnění. "Usnesení jsou sice stručná, nicméně obsahují to podstatné," řekl dnes Ječný.

Státní zástupkyni Soňu Bělohlávkovou rozhodnutí soudu potěšilo. "Odposlechy byly velmi výrazný důkaz, který jsme nabízeli soudu (...), takže důkazní situace se jistě změní. Jakým způsobem a jak to krajský soud posoudí, to nemohu hodnotit," řekla novinářům po jednání Bělohlávková.

V případu čelilo obžalobě 14 lidí. Osmi z nich dnes odvolací soud potvrdil odsuzující rozhodnutí, tresty mírně upravil, některým odsouzeným například navýšil peněžité tresty. Nejvyšší trest dostal Miloslav Vodrážka, soud ho potrestal sedmi lety vězení. Zbylým mužům uložil tresty od podmínek až po šest let vězení.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je pondělí 20. května 2019

Očekáváme v 9:00 14°C

Celá předpověď