Soud začne projednávat spor o sousoší svatého Vojtěcha, Radima a Radly

foto Nové stříbrné sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly v katedrále sv. Víta na Pražském hradě.

Praha - Soud dnes bude projednávat žalobu, která se týká dalšího vystavování sousoší svatého Vojtěcha, Radima a Radly ve svatovítské katedrále. Vzdálená příbuzná autorky díla Viera Žáková se domáhá toho, aby pražské arcibiskupství zničilo stříbrný odlitek sousoší, který je umístěn v chrámu od roku 2018. Požaduje také 2,7 milionu korun. Arcibiskupství ale tvrdí, že ženě autorská práva k dílu nepatří.

Sousoší svatého Vojtěcha, Radima a Radly bylo v katedrále odhaleno 17. dubna 2018 v době, kdy se do vlasti vracely ostatky kardinála Josefa Berana. Český patron je úzce spjat s pražským arcibiskupstvím.

Soutěž vypsanou v roce 1936 vyhrála sochařka Karla Vobišová Žáková (1887 až 1961). V roce 1947 byl model sousoší umístěn do katedrály. Stejně jak byl po nástupu komunistického režimu kardinál Beran internován, tak byl model sousoší v roce 1948 z chrámu odstraněn. Dokončení projektu inicioval kardinál Dominik Duka v roce 2010, kdy ho navštívil syn sochařky Karel Václav Žák a seznámil s návrhem sousoší.

Arcibiskupství uvádí, že postupovalo od počátku v dobré víře a vyšlo vstříc prosbám autorčina syna. Zajistilo zhotovení sousoší, jehož výroba a instalace v katedrále stála asi deset milionů korun, přispěli i dárci. Žák, který v roce 2016 zemřel, podle arcibiskupství neuplatňoval žádné nároky jako držitel autorských práv.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je středa 6. července 2022

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď