Soud v Brně v daňové kauze kolem Zadeha potrestal další tři lidi

foto Ilustrační foto - Ústavní soud v Brně vyhověl 3. září 2019 stížnosti nepravomocně odsouzeného podnikatele íránského původu Shahrama Abdullaha Zadeha. Nález se týká jeho trvající vazby, kterou podnikatel považuje za protiústavní. Na snímku vpravo je Zadehův advokát David Záhumenský.

Brno - Krajský soud v Brně dnes v daňové kauze kolem podnikatele Shahrama Zadeha potrestal další tři lidi, schválil dohody, které si po přiznání vyjednali se státním zástupcem. Jde o pokračování kauzy, kdy policisté začali stíhat další lidi především na základě provedených důkazů u soudu. Rozhodnutí je pravomocné. Podnikatel íránského původu Zadeh byl už dříve odsouzený za daňové úniky a ovlivňování svědků. Vinu nejdříve roky popíral, následně se ale zcela doznal a s žalobcem uzavřel dohodu o vině a trestu. Podnikatel si vyjednal devítiletý trest vězení a peněžitý trest 17,5 milionu korun.

Daňovou kauzou původně s 15 obžalovanými se krajský soud zabýval od roku 2016, jeden z obžalovaných zemřel. Šlo o úniky při dovozu pohonných hmot, obžaloba škodu vyčíslila na 2,5 miliardy korun. Soud ve věci u některých z obžalovaných včetně Zadeha rozhodoval na podzim 2021, případ se totiž postupně rozdělil téměř na jednotlivé obžalované. K soudu se navíc postupně dostávají další obvinění, které policie začala stíhat i na základě důkazů provedených v hlavním líčení.

Dnes soud rozhodoval ohledně tří z nich, jde o "menší ryby", všichni u původního hlavního líčení vystupovali v roli svědků. Jde o spolupracující obviněné. Martin Veselý si s žalobcem dohodl trest 11 let a čtyři měsíce, jde o souhrnný trest, muže soudy v minulosti trestaly v několika případech například i za daňové úniky v Praze. V roce 2019 muži brněnský krajský soud uložil i za ovlivňování svědků v souvisejícím případu daňových úniků sedm let vězení, i tento trest je do současného trestu zahrnut. S tříletým trestem vězení podmíněně odložených na pět let od soudu odešli Jiří Bruštík a Martin Valentovič.

Podle žalobce Aleše Sosíka je ve věci obviněno ještě dalších osm lidí, kdy u části z nich je podle něj předpokladem, že s nimi také uzavře dohodu.

Podle původního rozsudku založila organizovaná skupina kolem Zadeha řetězec 85 firem, které si pohonné hmoty kvůli krácení daní vzájemně přeprodávaly, a to v období od března 2012 do června 2013. Obchodní činnost firem byla podle rozsudku od začátku nastavena pro účel krátit daně při dovozu pohonných hmot. Vzhledem k času, který Zadeh strávil ve vazbě, mohl po vynesení rozsudku ve své věci v říjnu 2021 následně požádat o podmínečné propuštění, vězení opustil asi o měsíc později. Odpykal si zhruba 6,5 roku.

Zákonné ustanovení o dohodě o vině a trestu vstoupilo v platnost na podzim 2020. Obžalovaný se může s žalobcem dohodnout na přiznání viny a následném trestu, dohodu schvaluje soud. Ustanovení usnadňuje a zrychluje trestní řízení, protože se neprovádí žádné dokazování.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pátek 29. září 2023

Očekáváme v 9:00 22°C

Celá předpověď