Soud zprostil Kočnera obžaloby v kauze Kuciak, vyvolal šok

foto Podnikatel Marian Kočner (uprostřed) s ozbrojenými policisty v jednací síni specializovaného trestního soudu v Pezinku, 3. září 2020.

Pezinok (Slovensko) - Soud ve slovenském Pezinku zprostil kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera obžaloby z objednání předloňské vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Osvobodil i Alenu Zsuzsovou, jež podle žalobce zločin zprostředkovala. Rozsudek v nejsledovanějším procesu v novodobých slovenských dějinách vyvolal šok u pozůstalých i mezi slovenskými politiky a rozhořčení novinářských organizací. Prokurátor oznámil, že se proti osvobozujícímu verdiktu odvolá, případem se tedy bude zabývat slovenský nejvyšší soud.

Šéfka trestního senátu soudu v Pezinku, který se věnuje nejzávažnějším kriminálním případům, ve zdůvodnění rozhodnutí řekla, že nebyl předložen žádný přímý důkaz, který by Kočnera usvědčoval.

"Z principu presumpce neviny vyplývá, že když po zhodnocení dostupných důkazů zůstanou pochybnosti ohledně posouzení zavinění, považuje se obviněný za nevinného," uvedla předsedkyně trestního senátu Růžena Sabová. Soud ale nezjistil, že by za objednávkou vraždy bylo něco jiního než novinářova práce a neměl také pochybnosti o tom, že Kočner měl z Kuciaka strach.

Z trojice obžalovaných, kterých se dnešní verdikt týká, soud uznal vinným pouze Tomáše Szabóa, který byl podle žalobce vrahovým pomocníkem a kterému senát uložil 25 let vězení. Kočner od soudu odešel jen s peněžitým trestem za nedovolené ozbrojování, dál ale zůstane ve vazbě kvůli nesouvisejícímu případu padělání směnek, ve kterém byl letos v únoru zatím nepravomocně odsouzen k dlouholetému trestu. Zsuzsovou hned po propuštění z vazby, kde byla kvůli Kuciakově případu, policie zatkla, neboť je stíhaná v jiných kauzách.

Další dva z celkového počtu pěti původně obviněných v kauze Kuciak, včetně samotného vraha, již dříve přiznali vinu a byli souzeni samostatně. K vraždě se přiznal bývalý voják Miroslav Marček, kterému soud letos v dubnu uložil trest 23 let vězení. Zprostředkovatel vraždy Zoltán Andruskó po svém zadržení spolupracoval s policií a loni přistoupil na trest vězení v délce 15 let.

Dnešní verdikt si za značného zájmu zástupců médií přímo v soudní síni vyslechl z obžalovaných jen Kočner. Jaké má pocity, nešlo z jeho tváře vyčíst, protože měl stejně jako všichni přítomní nasazenou roušku. Rodiče Kuciaka a Kušnírové krátce po přečtení verdiktu a ještě před jeho zdůvodněním soudní místnost opustili. Zlatica Kušnírová, matka Martiny Kušnírové, si posteskla, že na Slovensku ještě nezavládla spravedlnost. "Stále někdo mocný tahá za nitky a my ty nitky bohužel nemáme... Naše děti (jsou) v hrobě a Kočner se směje," řekla a rozplakala se. Jozef Kuciak, otec zavražděného reportéra, doufá, že nejvyšší soud rozhodne jinak.

Vražda Kuciaka a jeho snoubenky vyústila na Slovensku koncem zimy 2018 v rozsáhlé protivládní demonstrace a v politickou krizi. V zájmu jejího vyřešení odstoupil z funkce premiéra Robert Fico.

Současný šéf slovenské vlády Igor Matovič v reakci na dnešní rozsudek uvedl, že "zatím to vypadá, že evidentní strůjci vraždy chtějí uniknout spravedlnosti... věřme, že spravedlnost si na ně počká". Prezidentka Zuzana Čaputová podotkla, že rodiče obou zavražděných i všichni na Slovensku si zaslouží, aby byla vyvozena zodpovědnost vůči těm, kteří si tento čin objednali a zprostředkovali.

Bývalý premiér Peter Pellegrini, který Fica ve funkci předsedy vlády vystřídal, poznamenal, že jediným způsobem, jakým lze v demokracii dosahovat spravedlnosti, je respektovat rozhodnutí soudů coby nezávislé složky státní moci. Je ovšem nevyhnutelné, aby o rozsudku nepanovaly pochybnosti, dodal.

Šéf organizace Reportéři bez hranic (RSF) Christophe Deloire napsal, že "jsme očekávali, že Slovensko půjde příkladem ohledně vyšetřování a odsouzení zločinů spáchaných na novinářích; místo toho zůstáváme v situaci beztrestnosti". Podle Mezinárodního tiskového institutu je zproštění obžaloby údajného strůjce Kuciakovy vraždy obrovská rána pro spravedlnost a boj proti beztrestnosti.

Dnešní soudní líčení v Pezinku provázela přísná bezpečnostní opatření, omezení zavedená kvůli pandemii covidu-19 i silné emoce. O rozsudku informovala přední světová média, německý Die Welt po jeho vynesení napsal, že skandálním osvobozením Kočnera se Slovensko stalo mafiánským státem.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je pondělí 21. září 2020

Očekáváme v 7:00 9°C

Celá předpověď