Praha - Odvolací pražský vrchní soud dnes prodloužil bývalému středočeskému hejtmanovi Davidu Rathovi již dříve uložený sedmiletý trest o rok. Uznal ho vinným v takzvané druhé větvi jeho korupční kauzy. Někdejší politik se tak bude muset minimálně na několik měsíců vrátit do vězení. Rath přijímal úplatky a manipuloval s tendry ve Středočeském kraji.
Rath na dotaz ČTK uvedl, že rozsudek soudu bere takový, jaký je. Víc ho nechtěl komentovat. "Vyjádření dávat nebudu, vše již bylo řečeno a beru rozsudek takový, jaký je," napsal ČTK bývalý politik.
Rath musí podle verdiktu také zaplatit 13 milionů korun. Odvolací senát v čele s předsedou Alexanderem Károlyim o pět milionů zmírnil peněžitý trest, který mu v lednu 2020 uložil prvoinstanční soud. "Vzali jsme v potaz majetkové poměry obžalovaných," prohlásil soudce. Soud ale Rathovi ponechal zákaz činnosti, který krajský soud prodloužil o rok.
Soud nevyhověl odvolání státního zástupce, který žádal prodloužení Rathova trestu o dva a půl roku. Podle Károlyiho soud při rozhodování o přitěžujících a polehčujících okolnostech zohlednil délku řízení, ale i změny v trestním zákoníku týkající se hranice škody.
Ústřední trojicí dnes projednávané kauzy je stejně jako v první části případu někdejší hejtman Rath, bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová a její manžel Petr Kott. Podle nepravomocného verdiktu si na přelomu let 2011 a 2012 domlouvali úplatky za zmanipulování tendrů ve Středočeském kraji za stovky milionů korun. Také Kottovým prodloužil soud tresty na osm let vězení, zaplatit musí po 15 milionech korun. Obhájkyně Kottových novinářům řekla, že s rozsudkem klienti nesouhlasí a zváží podání dovolání.
Rathův advokát Adam Černý po vyhlášení verdiktu řekl, že uložený trest považuje za velmi přísný, peněžitý trest podle něj Rath nemá jak zaplatit. "Myslím si, že po obdržení písemného vyhotovení zvážíme podání dovolání," řekl obhájce.
Obžalobě čelilo ještě šest lidí včetně bývalého generálního ředitele Metrostavu Pavla Piláta. Odvolací soud je všechny uznal vinnými, některým snížil uložené peněžité tresty či zákazy činnosti. Do vězení soud poslal Lucii Novanskou a Pavla Drážďanského, zbylé obžalované potrestal soud podmínkami.
Senát uznal vinnými i stavební firmu Metrostav a její dceřinou společnost Metrostav Infrastructure, uložil jim tříletý zákaz účastnit se soutěží o veřejné zakázky. Za korupci potrestal i ostatní obžalované firmy.
Metrostav se podle dnešního rozsudku dopustil podplácení a manipulací s veřejnými zakázkami. Jeho trestná činnost se týkala rekonstrukce pavilonu v kolínské nemocnici a přestavby části kladenské nemocnice. Společnost musí také zaplatit peněžitý trest deset milionů korun.
Délka zákazu podle předsedy odvolacího senátu Alexandera Károlyiho odpovídá závažnosti trestného jednání společnosti. Soud podle něj zvažoval i zvýšení peněžitého trestu, nakonec ale dospěl k závěru, že prvoinstanční rozhodnutí ponechá.
"Pokud bychom nezakázali účast na veřejných zakázkách společnosti Metrostav Infrastructure, mohl by se Metrostav na nich podílet například jako subdodavatel," odůvodnil soudce rozhodnutí potrestat i dceřinou firmu.
"Co je vysoutěžené a co je rozestavěné, to dostavět můžeme a to stavět začít můžeme," řekl po rozsudku novinářům Kostiha.
Rath si už odpykával sedmiletý pravomocný trest uložený mu za ovlivňování tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku. Letos v lednu byl bývalý politik z vězení podmíněně propuštěn. Na svobodě jsou i manželé Kottovi.
David Rath |
osm let |
peněžitý trest 13 milionů korun |
zákaz činnosti na osm let |
Kateřina Kottová |
osm let |
peněžitý trest 15 milionů korun |
zákaz činnosti na osm let |
Petr Kott |
osm let |
peněžitý trest 15 milionů korun |
zákaz činnosti na osm let |
Lucia Novanská |
šest let |
peněžitý trest 400.000 korun |
zákaz činnosti na šest let |
Pavel Pilát |
podmíněný trest |
peněžitý trest 2,5 milionu korun |
zákaz činnosti na čtyři roky |
Jiří Anděl |
podmíněný tres |
peněžitý trest 250.000 korun |
- |
Pavel Drážďanský |
šest let |
peněžitý trest 750.000 korun |
zákaz činnosti na čtyři roky |
Martin Houdek |
podmíněný trest |
peněžitý trest 750.000 korun |
zákaz činnosti na tři roky |
Martin Jireš |
podmíněný trest |
peněžitý trest 1,5 milionu korun |
zákaz činnosti na tři roky |
Metrostav |
zákaz účasti na veřejných zakázkách na tři roky |
peněžitý trest deset milionů korun |
uveřejnění rozsudku |
Metrostav Infrastructure | zákaz účasti na veřejných zakázkách na tři roky |
- |
- |
Hospimed |
zákaz účasti na veřejných zakázkách na dva roky |
peněžitý trest dva miliony korun |
uveřejnění rozsudku |
Jipe |
zákaz účasti na veřejných zakázkách na tři roky |
peněžitý trest 2,5 milionu korun |
uveřejnění rozsudku |
Aveza |
vyloučena k samostatnému projednání |
- |
- |
Konstruktiva Branko |
propadnutí majetku |
- |
- |
Tenton |
vyloučena k samostatnému projednání |
- |
- |
Puro Klima |
zákaz účasti na veřejných zakázkách na dva roky |
peněžitý trest dva miliony korun |
uveřejnění rozsudku |
ML Compet |
Zrušení práv osoby |
- |