Soud potrestal Mariana Ryšku 6 lety,odebíral léta od Březiny líh

foto Ilustrační foto - Olomoucký vrchní soud se 6. června zabýval kauzou takzvané lihové mafie v čele s podnikatelem Radkem Březinou (na snímku vpravo zády). Při nelegálních obchodech s lihem podle obžaloby obrali stát na daních za více než šest miliard korun.

Olomouc - Soud uložil Marianu Ryškovi z Opatovic na Přerovsku za odběr nelegálního lihu od Radka Březiny šest let vězení. Trestnou činnost podle soudu páchal ve prospěch organizované zločinecké skupiny. Muže usvědčila především výpověď šéfa lihové mafie Radka Březiny i jeho bratra Tomáše, se kterými léta spolupracoval. Během pěti let si nechal od nich dovézt podle rozsudku nejméně 32.000 litrů lihu, škoda na daních byla vyčíslena na 8,5 milionu korun.

Obžalovanému by za krácení daní hrozila sazba pět až deset let. Kvůli tomu, že trestnou činnost páchal ve prospěch organizované zločinecké skupiny spadl do vyšší sazby devíti let a dvou měsíců až 13 let a čtyř měsíců. Soud mu tak uložil trest mimořádně pod hranici trestní sazby. V úvahu vzal totiž tresty, které dostali členové skupiny za daňový únik ve výši 5,6 miliardy korun.

"Členové aktivně zapojení do daňového úniku se škodou 5,6 miliardy korun dostali tresty 11 let. Marian Ryška měl v uvozovkách únik pouze 8,5 milionu korun. Trest by byl podle soudu nepřiměřeně přísný," uvedl soudce Martin Lýsek.

Ryška nelegální líh od zlínského podnikatele odebíral podle rozsudku v letech 2004 až 2008. Březinovi spolupracovníci přivezli nákladním autem do Opatovic dvakrát až třikrát ročně obří nádrže a počkali na vyložení. Ryška u soudu vše popřel. Tvrdí, že se stal obětí msty Radka Březiny, protože proti němu vypovídal. Soud však Březinovu výpověď vyhodnotil jako věrohodnou. "Březina nepopírá, že má k obžalovanému negativní vztah. Popis situace je současně doznáním v jeho velké daňové věci. Jeho podaná výpověď působí zcela logicky, soud nemá zásadních důvodů pochybovat o tom, že Radek Březina líčí to, jak to skutečně probíhalo," podotkl soudce.

Jeho výpověď podle soudu podpírá i svědectví jeho bratra Tomáše, který získal status spolupracujícího. Žalobcům za to podrobně popsal, jak zločinecká skupina fungovala a jaké měla odběratele. Z ní vyplývá i to, že Ryška nejen s mimobilančním lihem nakládal, ale i věděl, jak celá skupina funguje, doplnil soudce. Dodal, že Ryšku prozradila i jeho přezdívka Mike, kterou si všichni členové mafie spojovali právě s Ryškou a pod tímto jménem měl i Radek Březina Ryšku uloženého v telefonu.

Kauza lihové mafie v čele s Radkem Březinou vyplula na povrch na podzim 2012. Většina členů organizace, která na trh dodala desítky milionů litrů nezdaněného lihu se škodou na daních dosahující 5,6 miliardy korun, již byla pravomocně odsouzena, Březina dostal 13 let. Žalobci pak začali odkrývat navazující případy odběratelů nelegálního lihu a těch, co trestnou činnost maskovali.

Případ Hemžských olomoucký soud odročil na polovinu března

Až na polovinu června nakonec odložil olomoucký krajský soud rozsudek v případu Petra a Pavla Hemžských. údajných odběratelů Březinova nelegálního lihu. K soudu se dnes totiž nedostavil pětasedmdesátiletý Pavel Hemžský, omluvil se ze zdravotních důvodů, řekl dnes ČTK soudce Petr Sušil. Otec se synem podle státního zástupce do své likérky v Hlubočkách u Olomouce přivezli 346.000 litrů nezdaněného lihu, škoda na daních je vyčíslena na 88 milionů korun. Oba vinu popírají.

Soud tak dnes vyslechl pouze posledního svědka, k závěrečným řečem a k rozsudku se nedostal. "Jednání bylo odročeno z důvodu nepřítomnosti obžalovaného Pavla Hemžského. Hlavní líčení bylo odročeno na 15. června," uvedl soudce Petr Sušil.  

Podle obžaloby muži v letech 2006 až 2010 a poté v květnu 2012 nakoupili od bratrů Radka a Tomáše Březinových, kteří již byli v jiném řízení pravomocně odsouzeni, přes jejich firmu Morávia-Chem statisíce litrů nelegálního lihu a z toho dále vyráběli lihoviny, aniž odvedli spotřební daň. Mimobilanční líh si nechali dopravit nejčastěji na odstavnou plochu v Hlubočkách nebo na čerpací stanice ve Velkém Týnci či v Olomouci, odkud odstavená vozidla s naloženým lihem převezli do likérky HP premium, kde z nich vyráběli lihoviny různého druhu, dodal státní zástupce.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je pondělí 25. května 2020

Očekáváme v 21:00 11°C

Celá předpověď