Soud poslal pravicového extremistu kvůli útoku na Kapitol na 18 let do vězení

foto Americký federální soud poslal 25. května 2023 na 18 let do vězení Stewarta Rhodese, zakladatele extremistické skupiny Oath Keepers (na skice ze soudní síně vlevo), v souvislosti s útokem na sídlo Kongresu 6. ledna 2021.

Washington - Americký federální soud dnes poslal na 18 let do vězení Stewarta Rhodese, zakladatele extremistické skupiny Oath Keepers (Strážci přísahy), za rozvratné spiknutí a další trestné činy v souvislosti s útokem příznivců exprezidenta Donalda Trumpa na budovu Kongresu 6. ledna 2021. Dalšímu členovi a někdejšímu šéfovi floridské pobočky uskupení Kellymu Meggsovi za stejný zločin později soudce vyměřil 12 let vězení, informovala agentura Reuters.

Osmapadesátiletý Rhodes před soudem neprojevil lítost a tvrdil, že je politickým vězněm. "Pane Rhodesi, po celá desetiletí je jasné, že jste chtěl, aby se demokracie v této zemi zvrhla v násilí," prohlásil soudce Amit Mehta. "Nejste politický vězeň," řekl s poznámkou, že Rhodes představuje trvalou hrozbu pro zemi. Vyjádřil také obavy, že by se situace z 6. ledna 2021 mohla opakovat. "V okamžiku, kdy budete propuštěn, ať už to bude kdykoliv, budete připraven pozvednout zbraň proti své vládě," řekl Rhodesovi.

Někdejšího vůdce krajně pravicové milice Rhodese uznala porota federálního soudu vinným už loni v listopadu, dnes soudce oznámil výši trestu. Obžaloba pro něj žádala 25 let za mřížemi. Délka vězení pro Rhodese je nejdelším trestem vyneseným v souvislosti s někdejšími nepokoji ve Washingtonu, kvůli kterým bylo obviněno více než 1000 lidí, poznamenal Reuters. Podle něj dosud nejdelším trestem bylo 14 let za mřížemi pro muže z Pensylvánie, který tehdy zaútočil na policisty.

Meggs na rozdíl od Rhodese podle stanice CNN lítost projevil a v soudní síni se v slzách omluvil. "Je mi líto, že jsem se podílel na události, která naši zemi tak černě poznamenala," řekl soudci Meggs, pro kterého státní zástupci požadovali 21 let za mřížemi. Meggs, jenž byl dříve uznám vinným i z dalších čtyř zločinů, vedl 6. ledna 2021 skupinu členů Oath Keepers do Kapitolu, napsal Reuters. Soud mírnější trest v jeho případě zdůvodnil tím, že Meggs není tak nebezpečný jako Rhodes. "Nepředstavuje stejnou hrozbu jako Rhodes. Není intelektuálním ani duchovním vůdcem," uvedl soudce podle CNN.

Na Kapitol při společné schůzi obou komor amerického Kongresu, která se chystala formálně potvrdit vítězství současného amerického prezidenta Joea Bidena ve volbách, zaútočili příznivci tehdejšího šéfa Bílého domu Trumpa. Ten po předchozích volbách začal bez důkazů tvrdit, že hlasování provázely rozsáhlé volební podvody a že mu demokraté vítězství "ukradli".

Rhodes tehdy do budovy Kapitolu nevstoupil, ale podle žalobců byl strůjcem spiknutí, jehož cílem bylo násilně narušit předání prezidentské moci. Vystudovaný právník je zakladatelem Oath Keepers, která byla jednou z několika extremistických skupin, jejichž členové tehdy dorazili k budově Kongresu. Její název odkazuje na přísahu, kterou ve Spojených státech skládají veřejní činitelé, především pak na pasáž o ochraně ústavy před "vnějšími i domácími" nepřáteli. Skupina vznikla v roce 2009.

Dnešní vynesení výše trestu nad Rhodesem a Meggsem jsou první ze série verdiktů, které by si měli vyslechnout v následujících dnech další členové Oath Keepers. Americké soudy podle ní zatím odsoudily přes 500 lidí v souvislosti s násilnostmi z předloňského ledna ve Washingtonu, přičemž více než polovina z nich dostala trest odnětí svobody, další ze soudních síní odešli s podmínkami nebo domácím vězením.

Rhodes je prvním člověkem obviněným v souvislosti s útokem na Kapitol, jenž byl odsouzen za trestný čin rozvratného spiknutí, napsala AP, která dnešní verdikt označila za další milník v rozsáhlém vyšetřování tehdejšího násilí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 30. května 2023

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď