Soud poslal Peltu za dotace do vězení na 6 let, Kratochvílovou na 6,5 roku

foto Někdejší šéf českého fotbalu Miroslav Pelta 26. listopadu 2021 u Městského soudu v Praze, který mu uložil šest let vězení, pětiletý zákaz činnosti a pětimilionový peněžitý trest.

Praha - Bývalý šéf českého fotbalu Miroslav Pelta dostal za zmanipulování sportovních dotací šest let vězení, pětiletý zákaz činnosti ve statutárních orgánech korporací a pětimilionový peněžitý trest. Někdejší náměstkyni ministerstva školství Simonu Kratochvílovou poslal soud do vězení na 6,5 roku, na šest let jí zakázal výkon funkcí ve veřejné správě a dal jí ještě dvoumilionový peněžitý trest. Dnešní rozsudek není pravomocný. Pelta, Kratochvílová i státní zastupitelství se proti němu na místě odvolali.

Fotogalerie

Další obžalované - předsedu České unie sportu (ČUS) Miroslava Janstu, sekretáře unie Jana Boháče, exředitele ministerského odboru sportu Zdeňka Břízu i ČUS a Fotbalovou asociaci ČR (FAČR) - naopak soud osvobodil. Kvůli případu dříve rezignovala ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Kauza stála místo i Kratochvílovou a Peltu, který se svého postu ve FAČR vzdal z vazby. Svou vinu odmítají.

Předsedkyně senátu pražského městského soudu Lenka Cihlářová uvedla, že Pelta využil své osobní známosti s náměstkyní pro řízení sekce sportu Kratochvílovou a ovlivňoval ji zejména při jejich schůzkách v bytě v centru Prahy tak, aby poskytla dotace konkrétním žadatelům o dotace. Mimo jiné jí předložil seznam preferovaných žádostí. Kratochvílová si pak počínala s vědomím, že nedůvodně znevýhodní ostatní žadatele.

"Obžalovaní Pelta a Kratochvílová si na základě klientelismu stanovili vlastní kritéria hodnocení žádostí," konstatovala soudkyně. Řekla, že takto zvýhodnili 18 žadatelů, a chtěli tím způsobit škodu nejméně 175,8 milionu korun. Kratochvílová se tak podle soudu pokusila o zneužití pravomoci, o porušení povinnosti při správě cizího majetku a o zjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Pelta ji pak k těmto činům navedl.

Byt, kde se milenci Pelta s Kratochvílovou scházeli, odposlouchávala policie. Soud ale zdůraznil, že nevycházel pouze z pořízených odposlechů, ale také z dalších provázaných důkazů, například listinných. Skutky - a podle soudu i škoda - zůstaly ve stadiu pokusu, protože dotace nakonec poskytnuty nebyly. Ministerstvo totiž po zatčení Kratochvílové v květnu 2017 vyplácení pozastavilo, příslušné dotační programy zrušilo a následně je vyhlásilo znovu.

K uloženým trestům Cihlářová poznamenala, že soud přihlédl k vysoké výši možné škody i k tomu, že Kratochvílová zastávala v době spáchání trestné činnosti vedoucí post na ministerstvu. Přesto soud zvolil tresty v dolní čtvrtině zákonné sazby, která činí pět až 12 let.

Obžaloba dále tvrdila, že Kratochvílová ovlivnila v roce 2017 výši dotací ve prospěch Peltovy FAČR a Janstovy ČUS a že mužům vynášela informace. Fotbalové asociaci takto žena podle státního zastupitelství zajistila na úkor ostatních žadatelů navýšení státní podpory o 19,8 milionu korun, unii sportu o 11,5 milionu korun.

Soud ale v této části zprostil viny všechny obžalované, tedy včetně Pelty i Kratochvílové. Popsané skutky podle něj nebyly trestným činem. Cihlářová k tomu řekla, že se nepodařilo vyvrátit obhajobu obžalovaných. Pelta v této souvislosti například uváděl, že zmíněné informace znal z Národní rady pro sport, jejímž byl členem.

Obžaloba Peltu vinila také z podplacení a Kratochvílovou z přijetí úplatku. To, že Pelta poskytl Kratochvílové byt a voucher na dovolenou, ale podle soudkyně nelze vzhledem k charakteru jejich vztahu vnímat jako úplatek.

Státní zastupitelství žádalo pro ženu desetileté vězení. Peltu chtělo poslat za mříže na devět let, navrhovalo pro něj také peněžitý trest 25 milionů korun. Odvolalo se i v neprospěch všech osvobozených obžalovaných. Případem se tedy bude zabývat ještě pražský vrchní soud.

"Je to poločas, takže uvidíme, co dál. Každý nepodmíněný trest je překvapení pro každého, který si myslí, že je nevinen," řekl Pelta novinářům. Kratochvílová verdikt komentovat nechtěla. Jansta Peltu litoval. Zdůraznil, že chyba byla na straně ministerstva, a zkritizoval exministryni Valachovou. Její úřad podle něj nestanovil transparentní podmínky pro rozdělování peněz pro sport.

Ministerstvo se po obžalovaných domáhá náhrady škody 1,116 miliardy korun. Soudkyně úřad odkázala do civilního řízení.

Pelta označil rozsudek za poločas, podle Jansty chybovalo ministerstvo

Pelta označil dnešní rozhodnutí soudu v kauze sportovních dotací za "poločas". Proti rozsudku se hned na místě odvolal, stejně jako někdejší náměstkyně ministerstva školství Simona Kratochvílová.

"Až dostanu písemné vyhotovení rozsudku, tak se pak vyjádřím. Je to poločas, takže uvidíme, co dál. Každý nepodmíněný trest je překvapení pro každého, který si myslí, že je nevinen," řekl Pelta novinářům při odchodu ze soudní síně. Kratochvílová verdikt komentovat nechtěla.

Mezi osvobozenými obžalovanými je i předseda České unie sportu Miroslav Jansta. Ten uvedl, že je mu Pelty líto a že tím, kdo chyboval, bylo ministerstvo školství. "Stát prostřednictvím ministryně nestanovil transparentní podmínky, jakým způsobem mají být rozdělovány peníze," vzkázal Jansta na adresu exministryně Kateřiny Valachové (ČSSD), která v souvislosti s kauzou rezignovala.

Daný investiční program nemělo ministerstvo podle Jansty vůbec vyhlásit, protože nebyl připravený. "Stát dával málo peněz do sportu. Ten tlak z celé republiky byl silný. Ministryně Valachová do toho bohužel zatáhla obce a politiky, to předtím nebylo, předtím dávaly doporučení svazy. Oslovila hejtmany, ať jí sdělí preference. Za co tady stojí Pelta, to dělala paní ministryně Valachová veřejně," podotkl šéf ČUS.

Podle soudu využil šestapadesátiletý Pelta svého vlivu na o deset let mladší milenku Kratochvílovou, náměstkyni pro řízení sekce sportu. Navedl ji, aby poskytla dotace 18 konkrétním žadatelům o dotace na úkor jiných žadatelů. Soudkyně uvedla, že takto zamýšleli způsobit škodu nejméně 175,8 milionu korun. Skutky ale zůstaly ve stadiu pokusu. Ministerstvo po zatčení Kratochvílové v květnu 2017 vyplácení dotací pozastavilo, příslušné dotační programy zrušilo a následně je vyhlásilo znovu.

FAČR považuje osvobození v dotační kauze za naplnění spravedlnosti

Zástupci Fotbalové asociace ČR uvítali, že Městský soud v Praze zprostil FAČR obvinění v kauze zmanipulování sportovních dotací. Místopředseda asociace Jiří Šidliák to označil za naplnění spravedlnosti. Vynesený rozsudek pro někdejšího předsedu FAČR Miroslava Peltu v podobě šesti let vězení vedení asociace nechtělo komentovat i vzhledem k tomu, že verdikt není pravomocný.

Dotační kauza propukla v květnu 2017, kdy policie zadržela tehdejšího předsedu asociace Peltu, který krátce nato na svůj post rezignoval. Do čela FAČR byl poté zvolen Martin Malík, jehož letos v červnu nahradil Petr Fousek.

"Jsme rádi, že spravedlnost byla v tomto směru naplněna a právnická osoba FAČR byla shledána nevinnou, byť zatím pouze nepravomocně. S příchodem nového vedení FAČR po červnové valné hromadě jsme maximálně zefektivnili chod revizní a kontrolní komise, etické komise, dbali na maximální uplatňování Criminal compliance programu ale i všech dalších mechanismů. Ty mají v tomto duchu dohlížet na kontrolu a maximální transparentnost nejen všech finančních procesů tak, aby se nikdy podobná situace v českém fotbale již nemohla opakovat," uvedl v tiskové zprávě Šidliák.

Dnešní verdikt ocenil i Fousek. "Chtěl bych v tomto směru vyzdvihnout a poděkovat za práci nejen našim obhájcům, kteří prokázali, že asociace jako taková v dotačních řízeních postupovala v souladu se zákony. Ale také zmocněnci FAČR v této věci, kterým byl s naším příchodem do čela asociace jmenován první místopředseda Jiří Šidliák. Věřím, že toto rozhodnutí uklidní mimo jiné i částečně mnohdy zbytečně rozbouřené vody českého sportu. V první řadě by mělo myslet vždy na sportovní stránku naší práce," uvedl Fousek.

Asociace se k trestu pro svého bývalého předsedu nechtěla vyjadřovat. "FAČR se rozhodla, že prvoinstanční rozhodnutí soudu směrem k jiným subjektům (ČUS) či fyzickým osobám nebude nijak konkrétně komentovat, protože respektuje svrchované právo na odvolací proces," dodala asociace.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pátek 21. ledna 2022

Očekáváme v 21:00 -2°C

Celá předpověď