Soud napodruhé zprostil bývalého ústeckého primátora obžaloby

foto Okresní soud v Ústí nad Labem pokračoval 10. září 2018 v projednávání kauzy bývalého ústeckého primátora Víta Mandíka (vlevo) a někdejšího radního Josefa Macíka (vpravo), oba z ČSSD.

Ústí nad Labem - Okresní soud v Ústí nad Labem zprostil obžaloby bývalého ústeckého primátora Víta Mandíka a někdejšího radního Josefa Macíka (oba ČSSD) v souvislosti s projektem vítání občánků. Poprvé soud oba potrestal za pokus porušení povinností při správě cizího majetku podmínkami, krajský soud ale rozhodnutí zrušil a vrátil věc k novému projednání. Dnešní rozsudek není pravomocný, státní zástupkyně se na místě odvolala.

Soudce uvedl, že skutek, který obžaloba kladla mužům za vinu, není trestným činem. Případ se týká vítání občánků v letech 2012 a 2014, což byla společenská akce pro rodiče nově narozených dětí.

Krajský soud uvedl, že dokazovaní bylo podle něj dostatečné, za nedostačující považoval posouzení důkazů okresním soudem. Okresní soud dnes doplnil dokazování o jediný důkaz, další návrhy státní zástupkyně na doplnění dokazování zamítl a po závěrečných řečech a slovech, při kterých oba muži uvedli, že se cítí být nevinni, vynesl rozsudek.

Mandík uložil tehdejšímu šéfovi magistrátního odboru městských služeb, školství a kultury, aby oslovil ve výběrovém řízení na projekt v roce 2011 pět určených firem. "Je to jednání podezřelé a nasvědčuje tomu, že patrně zde byla nějaká snaha zajistit, aby společnost Darothore zajišťovala projekt i nadále," zhodnotil to soudce.

Když se přihlásila do výběrového řízení další společnost, která nabídla nejnižší cenu, radnice soutěž zrušila. Zakázku pak město svěřilo administrátorovi a do soutěže se přihlásila jen společnost Darothore, které rada města zakázku přidělila. Odvolací krajský soud uvedl, že obě výběrová řízení se konala v souladu se zákonem. "Byla vyhotovena zadávací dokumentace, stanoveny podmínky výběrového řízení. Zadávací dokumentace si vyhrazovala právo zrušit výběrové řízení bez udání důvodu," uvedl soud.

Za tři roky měla společnost podle spisu za projekt inkasovat víc než pět milionů korun. Město nakonec vyplatilo jen jednu část, zhruba 1,7 milionu korun, pak od smlouvy odstoupilo. Podle soudu v důsledku mediálního tlaku.

Ústecký okresní soud loni Mandíka a Macíka potrestal osmnáctiměsíčním trestem s podmíněným odkladem na tři roky. Uložil jim i náhradu škody, kterou vyčíslil na 348.000 korun, a oběma i pokutu 100.000 korun. "Nelze říci, že by jednáním obžalovaných vznikla nějaká škoda," řekl dnes soudce. "Za této situace soudu nezbylo, než konstatovat, že v jednání nelze spatřovat trestné činy," uvedl soudce.

Ve stejném případu policie obvinila bývalou ústeckou radní a bývalou poslankyni Zuzanu Kailovou (dříve za ČSSD) za zneužití pravomoci úřední osoby a porušování povinností při správě cizího majetku. Spis s návrhem na podání obžaloby obdrželo státní zastupitelství na jaře. Policie chtěla Kailovou obvinit už v roce 2014, Poslanecká sněmovna ji ale ke stíhání nevydala. Bývalá poslankyně už dříve uvedla, že považuje obvinění za nesmyslné.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je pondělí 19. listopadu 2018

Očekáváme v 9:00 2°C

Celá předpověď