SOLITEA: Miliardový holding s přátelskou atmosférou

foto Solitea je největším výrobcem účetních a informačních systémů v České republice a mezinárodně uznávanou společností s pobočkami v osmi zemích.

Už více než čtvrt století vyvíjí Solitea jedny z nejúspěšnějších podnikových a ekonomických systémů na českém trhu. A od svého založení neustále roste – jak organicky, tak prostřednictvím strategických akvizic. Zákazníky dnes nemá jen doma, ale také v řadě dalších zemí Evropské unie i mimo ni.

Bylo jen pár dní po sametové revoluci, když Martin Cígler založil v Brně firmu vyvíjející podnikové a účetní systémy. Po necelých dvou měsících od převratných listopadových dnů začali v Cígler Software programovat první účetní software. V září 1990 uvedli na trh Money verzi 1, program, který platil za jedničku mezi účetními systémy v České republice po celých následujících pět let.

Money, money, money…

O šest let později jako jedni z prvních představili programátoři Solitea účetní software pro Windows. Odvaha přijít na trh s novými technologiemi se vyplatila – během jediného roku zdvojnásobili obrat a stali se v těchto dodávkách lídrem.

Na začátku nového tisíciletí přišla nová verze účetního programu Money S3 a rychle se zařadila mezi nejoblíbenější systémy pro malé firmy a živnostníky – jen v Česku ho používá stále více než dvacet tisíc uživatelů. Když postupně přestával tento systém některým zákazníkům stačit, pustila se Solitea do vývoje Money S5, který představila už v roce 2005.

Rychlá reakce na situaci je to, co firmu vždy hnalo vpřed. Jakmile v roce 2009 Apple spustil App Store, Cígler Software pro tuto platformu připravil Money Dnes. V současnosti jsou na Apple Store statisíce aplikací, Money Dnes bylo mezi prvními.

První cloudová aplikace z dílny Martina Cíglera a jedna z prvních aplikací na platformě Windows Azure vůbec, iDoklad, spatřila světlo světa v roce 2011. „Trefili jsme díru na trhu a oslovili podnikatele, kteří do té doby používali papír a propisku nebo Excel,“ říká k tomu Martin Cígler. Dnes je iDoklad v Čechách i na Slovensku nekorunovaným králem on-line fakturace.

Základ holdingu

Martin Cígler, spoluvlastník a předseda představenstva holdingu Solitea
V roce 2013 došlo k velké změně. Martin Cígler pustil do společnosti investora a prodal 49 procent Cígler Software. Následoval rychlý akviziční růst, Cígler Software koupila firmu Altus software a tím vznikl základ budoucího holdingu Solitea. Další akvizice na sebe nenechaly dlouho čekat – do holdingu Solitea se začlenil Aquasoft (dnes Solitea Business Solutions) a Vema, později J.K.R. (dnes Byznys software) a CDL SYSTÉM (dnes Solitea CDL).

Holdingové uspořádání otevřelo bránu do Evropy a společnost vstoupila na nové trhy. Nejprve akvizicí společnosti JET ERP Betriebsgesellschaft do Německa, pak akvizicí lídra slovinského trhu malých a středních firem, slovinské společnosti SAOP, na balkánské trhy.

V roce 2017 Solitea zvítězila v tendru na zakázku pro finskou celní správu. Šlo o do té doby rozsahem jeden z největších exportů IT technologií z České republiky.

Roste obrat i zisk

Cígler Software mění v témže roce jméno na Solitea Česká republika a díky spolupráci společností v holdingu se Solitea stává největším výrobcem účetních a informačních systémů v Česku.

V té době už je společnost nejen doma, ale i na dalších trzích, kde operuje, známá a respektovaná jako dodavatel vysoce kvalitních IT služeb a řešení. To jí pomáhá nejen v získávání nových obchodních příležitostí, ale i v hledání nových talentů.

V posledních dvou letech přibývají další akvizice v České republice, na Slovensku a v Srbsku; ty se zaměřují zejména na rozvoj partnerství se společností Microsoft a na posílení pozice nejvýznamnějšího subjektu na trhu cloudového softwaru pro nejmenší podnikatele.

Ve finančním roce 2018 (skončil 30. 6. 2018) přesáhl konsolidovaný obrat skupiny miliardu korun, o rok později už činil 1,4 milionu korun. Zároveň vzrostl i zisk.

S Dotykačkou lídrem

Významný kus trhu získala Solitea také v souvislosti se změnami legislativy, respektive se zavedením elektronické evidence tržeb (EET). Letos v červenci se dokonce stala lídrem českého trhu s EET pokladnami. Krátce poté, co v létě vstoupila do holdingu Dotykačka, spojila se také s konkurenční Markeetou. Dotykačka společně s vlastním produktem Solitey, EET pokladnou ProfiÚčtenka, nyní obsluhuje jen v České republice více než 25 tisíc uživatelů a řadí se tak mezi největší poskytovatele obdobných služeb v Evropě.

Dotykačka aktuálně působí nejen v Česku, ale také v Polsku a Německu a díky spojení s Markeetou vstoupí také na slovenský trh pokladen.

Zmíněná ProfiÚčtenka by mohla dobře posloužit i při zavedení třetí a čtvrté vlny EET. Pro pracovníky pohybující se v terénu bude nejdůležitější jednoduché řešení, které tato aplikace nabízí.

Pro korporace i živnostníky

Služby holdingu Solitea v současnosti využívají statisíce lidí v korporacích, státní správě i v malých firmách. Pokrývá řadu jejich procesů a potřeb. Efektivitu do řízení přináší podnikovými a informačními systémy Altus Vario, Byznys ERP, Money S4 a Money S5. Práci s lidskými zdroji usnadňuje nástroj Vema, určený pro personalistiku i pro komplexní outsourcing mezd. V Česku i na Slovensku patří k největším partnerům Microsoftu v segmentu ERP systémů Dynamics. Současně je předním dodavatelem řešení v oblasti Business Intelligence, pokrývajících komplexní potřeby zákazníků při zpracování a využívání dat a informací. Významnou část podnikání skupiny tvoří na míru připravená řešení pro komerční segment, veřejnou správu, školství a zdravotnictví.

„Řešení z našeho portfolia pomáhají společnostem od velkých korporací až po malé živnostníky. Naše vize je ale pro všechny stejná: přinášet inovace, které zjednoduší práci a ušetří čas a náklady,“ říká Martin Cígler.

Práce s talenty

Solitea dnes zaměstnává téměř 900 lidí. Jak říká Martin Cígler, najít a udržet si správné zaměstnance je klíčovým prvkem úspěchu jeho firmy. Snaží se proto nalézat talenty už v době studia na univerzitách, se studenty spolupracuje prostřednictvím stáží, odborného vedení bakalářských a diplomových prací a účastí na vysokoškolských konferencích.

Zkušenější zaměstnance se snaží získat firemní kulturou odlišnou od velkých mezinárodních korporací. Vládne tady neformální a přátelská atmosféra, nové nápady nepadají pod stůl, ale vedení se jimi skutečně zabývá. Samozřejmostí je další vzdělávání zaměstnanců a řada benefitů. Sama Solitea o sobě hovoří jako o „nekorporátu“.

Všechny investice do zaměstnanců se plně vracejí v jejich spokojenosti. Některé z holdingových firem se opakovaně umisťují vysoko na žebříčku nejlepších zaměstnavatelů v České republice.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je úterý 9. srpna 2022

Očekáváme v 9:00 23°C

Celá předpověď