Software pozná, kde fotograf stál, a nabídne informace o krajině

foto Fotograf - ilustrační foto

Brno - Nový softwarový nástroj výzkumníků z Vysokého učení technického v Brně (VUT) rozpozná ze snímku krajiny, kde přesně fotograf stál a co fotil. V rozšířené realitě pak na obrazovce nabídne názvy okolních kopců nebo ukáže turistické cesty. Software má také další možnost využití třeba při úpravě fotografií. Výzkumníci z fakulty informačních technologií a společnosti Adobe Research čekají na patent, oznámila ČTK mluvčí brněnské techniky Radana Koudelová.

"Náš software umí zpřesnit pozici a orientaci kamery v prostředí outdooru. V mobilní aplikaci pak nabídne prostřednictvím rozšířené reality různé informace o okolí - názvy řek a hor, vrstevnice nebo třeba vzdálenost k horské chatě - zkrátka dokáže zobrazit jakoukoli topografickou informaci v reálném terénu," popsal vedoucí výzkumné skupiny CPhoto@FIT Martin Čadík.

Mobil si díky GPS určení polohy zobrazí syntetický pohled na krajinu. Z fotografie nebo obrazovky potom detekuje významné body, třeba obrysy kopců, řek nebo lesů, porovná je s terénními modely a díky tomu dokáže určit polohu i orientaci kamery na metry přesně. Porovnání bodů z fotografie a z 3D modelu terénu dělá automaticky pomocí neuronové sítě. Výzkumníci síť "natrénovali" na tisícovkách fotografií krajiny z vlastních archivů a snímcích stažených z internetu.

Dostupné terénní modely pokrývají celou planetu, tedy i místa, kam lidé nechodí, navíc obsahují data s texturami z různých ročních období. "To pomáhá při lokalizaci, pokud se krajina mění," vysvětlil Čadík.

Algoritmy pak uživatelům pomohou zejména doma u počítače. Ten už díky softwaru dokonale zná místo, odkud byl snímek pořízen, i orientaci kamery, tedy místo, které chtěl fotograf zvěčnit. Díky tomu jsou možné úpravy snímků, které by jinak byly hodně komplikované. Uživatelům umožní třeba zaostřit na jiný vrchol, přidat stíny nebo změnit osvětlení fotky.

Vědci z FIT chtějí pokračovat s dalším výzkumem. Cílem je to, aby bylo možné díky neuronové síti a terénním modelům lokalizovat místo a orientaci kamery ve větším měřítku i bez předchozího hrubého odhadu pozice z GPS.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je neděle 7. března 2021

Očekáváme v 15:00 7°C

Celá předpověď