Sociální sítě uvedou on-line Koncert proti totalitě

foto Hudba, housle, koncert - ilustrační foto.

Praha - On-line Koncert proti totalitě dnes na sociálních sítích pořádá Akademie múzických umění, Akademie výtvarných umění a Knihovna Václava Havla. Na pódiu se setkají současní studenti se svými profesory a úspěšnými absolventy. Tradičně zazní skladby autorů, jejichž životy a tvorbu poznamenaly totalitní režimy či byli přímo vystaveni různým formám bezpráví.

Sedmý ročník Koncertu proti totalitě, který vznikl v pražské HAMU v roce 2014, představí Sonátu pro klavír maďarského autora Bély Bartóka v podání studenta HAMU Tomáše Vrány, loňského semifinalisty světové Bartókovy klavírní soutěže v Budapešti. Dále zazní písňový cyklus Písničky na dvě stránky, který na texty moravské lidové poezie zkomponoval Bohuslav Martinů ve svém válečném exilu ve Spojených státech. Diváci se mohou těšit na sopranistku Kristýnu Kůstkovou, studentku AMU a současně newyorské Mannes School of Music, a jednoho z nejlepších tuzemských klavíristů Martina Kasíka. Interpretace fenomenálního díla Kvartet pro konec času, který hluboce věřící Olivier Messiaen napsal v roce 1940 na německý papír od strážce zajateckého tábora Stalag VIII A., se zhostí koncertní mistr České filharmonie a student HAMU houslista Jan Mráček, violoncellista Jiří Bárta, klavírista Martin Kasík a klarinetista Irvin Venyš.

Koncert doprovází výstavní projekt Doba trvanlivosti z Akademie výtvarných umění, který představí grafická díla současných studentů, absolventů a profesorů AVU. Sjednocujícím prvkem projektu je totalita, respektive přetrvávající totalitní myšlení v prostředí demokratické společnosti. On-line přenos Koncertu vizuálně doprovodí ukázky a po ukončení nouzového stavu bude výstava volně přístupná v respiriu HAMU.

Koncert proti totalitě je pořádaný tradičně v den výročí sametové revoluce a připomíná zároveň Mezinárodní den studentstva, který byl vyhlášen po tragických událostech 17. listopadu 1939. Pořadatelem je Hudební a taneční fakulta Akademie múzických umění v Praze, spolupořadateli letošního ročníku jsou Akademie výtvarných umění a Knihovna Václava Havla.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pondělí 30. listopadu 2020

Očekáváme v 3:00 1°C

Celá předpověď